-
RADIKALNI LJEVIČARI GLASALI ZA BAJDENA, PA IZVISILI U ADMINISTRACIJI?! Ekstremisti ANTIFA-e i BLM-a vandalizirali ured Demokratske partije i savezne zgrade za imigracijsku politiku u Portlandu i Seattleu: “Nama se ne može upravljati, ne želimo Bajdena, želimo osvetu” - 2 horas ago
-
ZA BAJDENA KAŽU DA JE ‘LJUBAZNI ANĐEO’: Kineski zvaničnici i mediji u optimističnom tonu o budućim odnosima sa SAD-om nakon Bajdenove inauguracije! - 2 horas ago
-
(VIDEO) TRAMPA NA FLORIDI DOČEKALE ODUŠEVLJENE PRISTALICE: ‘Došli smo iz drugih saveznih država samo da mu kažemo koliko ga cijenimo, uradio je sjajan posao’ - ago
-
JOŠ UVIJEK SE NE ZNA UZROK UGINUĆA: Na obalu izvučeno tijelo jednog od najvećih kitova pronađenih na Mediteranu - ago
-
LIDERI EU NA SAMITU O PODJELI VAKCINA ZEMLJAMA ZAPADNOG BALKANA: Jedna od tema mogla bi da bude i uvođenje ‘covid pasoša’ - ago
-
Troje poginulih u padu vojnog helikoptera u New Yorku - ago
-
PROMJENA PRIORITETA?! Volkswagenov I.D. Buzz odgođen za 2023. godinu? - ago
-
Sve blagodati čaja od brusnica - ago
-
50 BORBENIH AVIONA I 18 BESPILOTNIH LETJELICA! Predsjednik Tramp posljednjeg dana mandata odobrio prodaju aviona F-35 Emiratima! - ago
-
NAKON KINESKE, MAĐARSKA NABAVLJA I RUSKU VAKCINU! Odobrena primjena vakcine ‘Sputnik V’ u Mađarskoj! - ago
NEVJEROVATNA PRIČA: Četverogodišnja djevojčica satima hodala sibirskom pustarom na -30 da bi spasila bolesnu baku
Četverogodišnja djevojčica koja je hodala kilometrima po zamrznutoj sibirskoj divljini kako bi pomogla bolesnoj baki proglašena je junakinjom u ruskoj republici Tuvi, dok je protiv njezine majke pokrenut krivični proces.
Saglana Salčak je živjela s bakom i djedom na udaljenoj farmi, duboko u tajgi blizu mongolske granice, gotovo 20 kilometara od najbližeg sela i osam kilometara od najbližeg susjeda, piše Guardian.
Satima se probijala kroz snježne nanose
Kako pišu lokalni mediji, djevojčica se probudila i vidjela da se njezina 60-godišnja baka ne miče. Nakon razgovora sa slijepim djedom odlučila je otići do najbliže farme po pomoć. Uzela je sa sobom samo kutiju šibica za slučaj da mora upaliti vatru i zaputila se u ranojutarnji mrak, na temperaturu od -34 Celzijevih stupnjeva.
Trebalo joj je nekoliko sati da se probije osam kilometara kroz snježne nanose uz obalu rijeke. Srećom, nije zaglavila u snijegu koji joj je često prelazio visinu prsa, a nije naišla ni na vukove koji su ponekad napadali stoku njezinog djeda i bake.
“Tuva je prepuna vukova”, rekao je voditelj regionalnog centra za spašavanje Semjon Rubcov za Komsomolsku Pravdu.
“Hrane se stokom, stočari stalno kukaju zbog toga. Mogla je kako naletjeti na čopor u mraku”, rekao je.
Nakon osam iscrpljujućih kilometara Saglana je umalo zbog visokog žbunja promašila susjedovu kuću, a to bi se sigurno i dogodilo da je ovaj nije zamijetio. Pozvali su iz sela medicinsko osoblje koje se, nakon što je pregledalo djevojčicu, zaputilo prema farmi njezinog djeda i bake. Tamo su utvrdili da je baka umrla zbog infarkta.
Saglana je za Komomolsku Pravdu rekla da se nije bojala ići sama kroz šumu.
Majka je krivično prijavljena
“Samo sam hodala i hodala, pa došla tamo. Bilo mi je, međutim, hladno i bila sam gladna”, rekla je.
Saglanina majka i oćuh čuvaju svoje krdo konja u drugom dijelu te regije. Ministarstvo socijalne skrbi ponudilo je djevojčici besplatan odlazak u lječilište zajedno s majkom kad se ova u svibnju vrati s konjima. No, u nedjelju su istražitelji pokrenuli krivičnu prijavu protiv Eleonore Salčak zbog dovođenja maloljetne kćeri u opasnost.
“Znala je da starci nisu sposobni jamčiti djetetu sigurnost”, rečeno je u priopćenju. Ako je optuže, majka bi mogla provesti godinu dana u zatvoru. Istražno povjerenstvo istražit će i djelovanje socijalne službe u Salganinom okrugu.
(Global CIR/Agencije)