-
VIDEO: Kako se pravi električni Mercedes EQA! - 4 horas ago
-
NOVI RASKOLI U DEMOKRATSKOJ PARTIJI ZBOG POTEZA BAJDENOVE ADMINISTRACIJE! Republikanci već targetiraju ranjive demokrate u Teksasu i Pensilvaniji po pitanju Pariškog klimatskog ugovora koji ukida stotine hiljada poslova u USA! - ago
-
Eruptirao vulkan u Indoneziji, ‘potoci’ lave teku putevima! - ago
-
DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: Prije 76 godina oslobođen je zloglasni nacistički koncentracioni logor Auschwitz - ago
-
‘VIRUS NEJEDNAKOSTI’ POVEĆAVA JAZ: Najsiromašnijima će trebati više od desetljeća da se oporave od ekonomskih posljedica pandemije! - ago
-
Francuski Sanofi pomaže u proizvodnji 100 miliona doza ‘Pfizerove’ vakcine! - 22 horas ago
-
MULTILATERALNI PRISTUP: Merkel pozvala na ravnomjernu raspodjelu vakcina u svijetu! - 23 horas ago
-
FOTO: Harley-Davison predstavio svoj prvi električni bicikl! - 23 horas ago
-
STRAH OD NOVE LAVINE! Ni traga od četiri planinara na sjeveru Italije - 23 horas ago
-
27.1. DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST! Odlazak svjedoka genocida: 900 osoba koje su preživjele Holokaust umrlo je od Covida-19 u Izraelu 2020. godine! - 1 día ago
ZAŠTO BI ATATURK REKAO ‘NE’? Počelo glasanje o novom turskom ustavu za Turke u dijaspori!

U ponedjeljak 27. marta za mnoge Turke u Njemačkoj počelo je glasanje na referendumu o budućem uređenju Republike Turske. Referendumom turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan (63) želi uvesti predsjednički sistem i skoro pa neograničenu vlast u svojoj zemlji.
BILD nastoji objasniti njemačkim i turskim čitaoci koju bi opciju osnivač Republike Turske Mustafa Kemal Ataturk odabrao na predstojećem referendumu.
Zašto bi Ataturk rekao NE?
Burak Copur, turski ekspert sa Univerziteta u Essenu kaže:” Ataturk bi izabrao opciju NE na referendumu jer je on bio autoritaran, ali ne i totalitaran lider.” Ataturk je prvi pokrenuo demokratske reforme, a jedna od najbitnijih je odvajanje države od religije, a upravo Erdogan želi da Ataturkove reforme uništi i vrati tursko društvo na stanje prije demokratskih reformi.
Zastupnik Zelenih u parlamentu Özcan Mutlu kaže: “Ako reforma ustava ne bude izglasana na referendumu desit će se isto ono što se desilo nakon izbora 2015. godine, AKP će svim sredstvima, uključujući represalije i širenje straha u društvu nastojati da uvede predsjednički sistem, raspisati nove izbore kako bi se obezbijedila nadmoćna većina u parlamentu i tim putem omogućila ustavna reforma!”
Neviđene ovlasti za Erdogana
Neke od najvažnijih novina koje će referendum donijeti u politički sistem Turske:
► predsjednik Erdogan preuzima punu kontrolu vlasti (sa konsultantima umjesto ministara), donosi zakone koje parlament prihvata ili odbacuje većinom glasova.
► Erdogan može raspustiti parlament u bilo koje vrijeme (što dovodi do novih izbora).
► Erdogan imenuje sudije, rektore univerziteta i visoke zvaničnike. Moć vojske je potisnuta.
Najveća kontroverza veže se uz činjenicu da po novom potencijalnom turskom ustavu predsjednik može u isto vrijeme biti i ‘partijski ekspert’ koji određuje ko može ući u Parlament, a ko ne, piše njemački Bild.
(Global CIR/Priredio: Asim M.)