-
PUBLIKU ZAMIJENILE ZASTAVE! Inauguracija kakvu svijet ne pamti - ago
-
Hoće li Njemačka ići u ‘megalockdown’: ‘2021. će biti gora od prošle ako hitno ne djelujemo’ - como 1 hora ago
-
MORAJU PRVO OTVORITI PREDSTAVNIŠTVA U TURSKOJ: Turske vlasti zabranile Twitteru, Pinterestu i Periscopeu nove ugovore o oglašavanju - como 1 hora ago
-
HAOS U VELIKOJ BRITANIJI! Ribari ispred Westminstera: ‘Sad shvatamo što je Brexit‘ - como 1 hora ago
-
Zašto slova na tipkovnici nisu poredana abecedno i još 8 stvari koje vjerovatno niste znali - ago
-
MODERNI FILMOVI ISKRIVILI PRAVU SLIKU O NJIMA! Pet zanimljivosti o gladijatorima! - ago
-
PRIORITET UBRZANJE VAKCINACIJE: EU lideri u četvrtak o nabavci vakcina za Zapadni Balkan - ago
-
Japanski premijer najavio održavanje Olimpijskih igara uz covid mjere - ago
-
PUTNICI MU DAVALI HRANU, IMAO LAŽNU ISKAZNICU AERODROMA! Tri mjeseca živio na aerodromu zbog straha od zaraze koronom - ago
-
MIR KROZ SNAGU! Pence ponosan: ‘Mi smo prva administracija u posljednjih nekoliko desetljeća koja nije Ameriku uvukla u novi rat’ - ago
(VIDEO) KINEZI S DNA MORA IZVUKLI ‘ZAPALJIVI LED’! Ovo je zamjena za plin i naftu: Jesmo li na pragu globalne energetske revolucije?
Kineski rudari uspjeli su izdvojiti ‘zapaljivi led’ s morskog dna Južnokineskog mora. Barem tako tvrde u kineskom Ministarstvu zemljišta i prirodnih resursa. No, ako se te tvrdnje pokažu istinitima na pomolu je revolucija u energetici.
Zbirka zamrznutog goriva bila bi “veliki proboj koji može dovesti do globalne energetske revolucije”, rekao je kineski ministar zemljišta i resursa Jiang Daming, a prenosi RT.
‘Zapaljivi led’ je ustvari metanski klarat, tj. metanski hidrat, kruta tvar u kojoj je velika količina plina metana zarobljena u kristalnoj strukturi vode – ledu.
Može postojati samo u uvjetima vrlo niskih temperatura i visokog tlaka. Prema američkoj Agenciji za informiranje o energiji jedan kubni metar zapaljivog leda jednak je 164 kubična metra prirodnog plina.
“Izgleda poput kristala leda, ali ako zumirate u molekularnu razinu, vidite da su molekule metana zarobljene u molekulama vode”, pojasnio je za BBC profesor Praveen Linga iz Odjela za kemijski i biomolekularni inženjering na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru.
Unatoč niskoj temperaturi hidrati su lako zapaljivi, jer je plin zarobljen u ledu zapaljiv kad ga se približi plamenu. Ovo otkriće je prvi uspjeh Kine u rudarenju zapaljivog leda nakon gotovo 20 godina istraživanja, ističu iz Ministarstva.
Rudarsko nalazište navodno se nalazi u području provincije Shenhu, u Južnokineskom moru, oko 300 kilometara od Hong Konga. Rudari s tog nalazišta uspijevaju ekstrahirati dnevni prosjek od 16.000 kubičnih metara plina visoke čistoće.
Vjeruje se da je hidrat prirodnog plina najbolja zamjena za prirodni plin i naftu. Štoviše, zapaljivi led je sigurniji za okoliš i ima ga u velikim zalihama, tvrdi čelnik Odbora za geološko istraživanje u Indiji Zhong Ziran.
(Global CIR/Agencije)