-
FOTO/VIDEO: Ove ilustracije nastale su crtanjem jedne dugačke neprekidne linije - ago
-
REZULTATI DVADESETOGODIŠNJEG ISTRAŽIVANJA: Pustinja Sahara bila močvara prepuna najstrahovitijih dinosaurusa - ago
-
ISTRAGA O TROVANJU! Berlin predao Moskvi transkripte razgovora s Navaljnim - ago
-
RADE NA POVEĆANJU PROIZVODNIH KAPACITETA: Pfizer privremeno smanjuje Europi isporuke cjepiva protiv covida - ago
-
FBI PROVODI PREKO 2.000 SLIČNIH KONTRAOBAVJEŠTAJNIH ISTRAGA! Američki univerzitetski profesor uhapšen zbog skrivanja veza sa kineskom vladom! - ago
-
POZITIVNE VIJESTI IZ INDIJE: Počeo najmasovniji program vakcinacije protiv koronavirusa na svijetu - ago
-
TEHERAN NASTAVLJA SA PROVOKACIJAMA! Iranska raketa dugog dometa eksplodirala na 100 milja od američkog nosača aviona u Indijskom okeanu! - ago
-
14 AUTOMOBILSKIH MARKI! Fiat Chrysler i Peugeot spajaju se u novi automobilski koncern Stellantis - como 21 hora ago
-
U SRBIJU DANAS STIGLO MILION DOZA KINESKE VAKCINE! Vučić: Novinari na listi prioriteta za vakcinaciju - como 21 hora ago
-
NASLJEDNIK ANGELE MERKEL: Armin Laschet novi predsjednik CDU-a! - como 21 hora ago
MMF IMA NOVE UVJETE ZA BiH: Akcize, BH Telecom, Agencija za bankarstvo…
Hoće li i kada Upravni odbor (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ponovo slati u proceduru Vijeću ministara BiH set zakona o akcizama, čije je usvajanje ključno za ispunjenje zahtjeva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za isplatu druge tranše kredita u iznosu od 155 miliona KM, još je nepoznato.
Nema inicijative
Iako je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara, prije 15 dana najavljivao da će se to ponovo desiti, bez obzira na dva neuspjela pokušaja da Parlament BiH usvoji zakon, u UO UIOBiH o tome na posljednjoj sjednici, održanoj krajem maja, uopće nisu ni razgovarali niti postoji inicijativa za slanje zakona u novu proceduru.
S druge strane, bh. vlastima vrijeme itekako curi. To je jučer za naš list potvrdio i Francisko Parodi (Francisco), rezidentni predstavnik MMF-a u BiH. On poručuje da MMF ostaje pri svojim uvjetima – reformama koje moraju biti ispunjene da druga tranša bude operativna. Na to su se obavezali i bh. političari u Pismu namjere.

– Iste četiri mjere i dalje ostaju za zaključivanje prvog pregleda po EFF-u (proširenom aranžmanu, op. a.). Te mjere su i povećanje akciza u svrhu povećanja investicija u infrastrukturu, usvajanje zakona o osiguranju depozita u bankama u BiH u svrhu završetka reforme zakona u bankarskom sektoru – rekao nam je Parodi.
Osim akciza i depozita, uvjet su, kako tvrdi Parodi, i “početak temeljite procjene vrijednosti (due diligence) za preduzeća „BH Telecom“ i HT Mostar i završetak procesa usvajanja izmjena i dopuna Zakona o Agenciji za bankarstvo FBiH“.
Stalni kontakti
Parodi nam jučer nije mogao reći do kada je rok za usvajanje ovih mjera, ali je istakao da je u stalnim kontaktima s predstavnicima bh. vlasti.
– S obzirom na kašnjenja u provedbi mjera koje su dogovorene za prvi pregled, neophodni su daljnji razgovori između MMF-a i vlasti o politikama kako bi bilo utvrđeno hoće li zaključenje ovog pregleda iziskivati dodatne mjere – rekao je Parodi.
Bliže se dvije godine od odobrenja aranžmana
Izvršni odbor MMF-a u septembru 2016. godine odobrio je trogodišnji prošireni aranžman sa BiH. To znači da je Izvršni odbor MMF-a preuzeo trogodišnju obavezu u pogledu aranžmana sa BiH prema okvirima ovog programa. Ali, zbog neispunjavanja obaveza iz sporazuma, sada je upitno šta će biti s drugom tranšom kredita. U septembru se navršavaju dvije godine od odobrenja aranžmana.
(Global CIR/Avaz)