NAKON SINOŠNJEG REMIJA NA BILINOM POLJU: Baždarević: Teško je igrati protiv ekipe koja nije došla igrati fudbal; Skibbe: Igrali smo čvrsto, ali ne i prljavo

Nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine i Grčke odigrale su meč bez pobjednika i bez golova u okviru kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.  Remijem na Bilinom polju Grci su zadržali bod prednosti nad selekcijom BiH, kojoj u preostale četiri utakmice slijedi grčevita borba za drugo mjesto i plasman u baraž.

Rezultat slika za Remi u zenici bih grčka

Susret je protekao u blagoj inicijativi nogometaša BiH, koji su napravili nekoliko dobrih prilika, ali je junak grčkog tima bio golman Karnezis, koji je u nekoliko navrata čudesno odbranio svoj gol. Prvu ozbiljniju priliku reprezentacija BiH je imala u 12. minutu, kada se Edin Višća našao u dobroj prilici pred grčkim golom, ali njegov šut odbranio je Karnezis.

Nakon početnih odmjeravanja snaga, naša selekcija je preuzela kontrolu nad loptom i sve češće gradila napade oko šesnaesterca protivničkog tima. U 21. minutu Senad Lulić je tražio izmjenu zbog povrede, a umjesto njega u igru je ušao Kenan Kodro, koji je samo nekoliko minuta kasnije imao odličnu priliku, međutim šutirao je direktno u Karnezisa.

Miralem Pjanić je dobro šutirao iz slobodnog udarca u 34. minutu – ipak, lopta odlazi pored gola grčkog tima.

Do kraja prvih 45. minuta utakmice nije bilo promjene rezultata.

Veći dio drugog poluvremena protekao je u igri na sredini terena, a na prilike se čekalo do finiša. Prvi šut na gol Grčke u 75. minutu uputio je Edin Džeko. Nakon dobre akcije bh. tima Džeko je šutirao s vrha šesnaesterca, ali njegov udarac je bio preslab za Karnezisa. Osam minuta prije kraja meča Petros Mantalos propušta najbolju priliku na utakmicu. Nakon kornera selekcije BiH, Grci su izveli odličan kontranapad, Mantolas se našao sam pred golom Begovića, ali je, na sreću selekcije BiH, šutirao preko gola.

U narednim minutama BiH je imala dvije odlične šanse za pogodak, prvi put je šutirao Edin Džeko, a drugi put Bičakčić – međutim, odbrana Grče oba puta spašava svoj gol. Posljednji minuti utakmice donijeli su ofanzivu reprezentacije BiH, ali gola nije bilo. Grci su osvojili vrijedan bod u Zenici i zadržali drugo mjesto na tabeli kvalifikacijske grupe.

Nemile scene na ‘Bilinom polju’

Nakon remija nogometnih selekcija BiH i Grčke na stadionu ‘Bilino polje’ u Zenici, došlo je do nemilih scena prilikom izlaska ekipa s terena.  Prvo su se nogometaši sukobili pred tunelom koji vodi do svlačionica, a zatim su se grčki navijači sukobili s pripadnicima snaga sigurnosti na tribini s gostujućim navijačima.

Specijalne snage i redari ispraznili su tribine stadiona, a gostujući navijači su morali čekati da se situacija smiri. Situacija je stavljena ubrzo pod kontrolu

Belgija na korak do plasmana na SP

Nogometaši Belgije nalaze se na korak do plasmana na Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji. Oni su u šestom kolu H-grupe kvalifikacija u gostima pobijedili Estoniju sa 2:0. Četiri kola prije kraja kvalifikacija Belgija ima četiri boda prednosti nad Grčkom, koja je remijem u Zenici protiv BiH zadržala drugu poziciju i bod više od izabranika Mehmeda Baždarevića.

U derbiju začelja Kipar je u gostima pobijedio Gibraltar.

6. Gibraltar 6 0 0 6 3:24 0

Parovi sedmog kola (31. augusta): Belgija – Gibraltar, Kipar – Bosna i Hercegovina, Grčka – Estonija.

Baždarević: Teško je igrati protiv ekipe koja nije došla igrati fudbal

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Mehmed Baždarević nakon remija sa Grcima na ‘Bilinom polju’ rekao je da su Grci dobili ono po šta su došli i da je teško igrati protiv ekipe koja nije došla igrati fudbal.

– Teško je igrati protiv reprezentacije koja nije došla igrati fudbal. Nismo bili ubjedljivi i agresivni, iznenadili su nas ovakvom igrom iako smo se imali htijenje, želju i borbenost. Ne bih puno govorio o suđenju sve ste vidjeli.  Morali smo biti tačniji i tečniji u napadu. Ipak, zadovoljit ćemo se s ovim neriješenim rezultatom i idemo dalje – izjavio je selektor BiH.

Objasnio je i posljednju izmjenu u toku utakmice kada je Bešić ušao umjesto Kodre, koji je ranije ušao u igru s klupe.

– Imali smo igrača pod žutim kartonom, a Ognjen Vranješ je igrao pod povredom. Bešić je bio pravi čovjek da uđe u igru u tom trenutku jer su nam trebali njegovi kvaliteti. Ta zamjena je trebala biti urađena ranije, ali povreda Šunjića nam je poremetila planove – objasnio je Baždarević.

Dodao je da je znao da će Grci igrati ‘prljavo’ i na sve načine pokušati izvuči dobar rezultat, ali da njegovi igrači nisu uspjeli odgovoriti na pravi način.

Znali smo da nas čeka teška utakmica i mnogo problema. Falilo nam je dosta igrača, Pjanić je igrao sa 60-70 posto kapaciteta. Nismo imali snage da izdržimo njihov pritisak i prljavu igru. Nismo uspjeli proći grčku odbranu na načine na koje smo željeli – podvukao je Baždarević.

Istaknuo je da do kraja kvalifikacija imaju još četiri utakmice, te da Belgija igra u Grčkoj gdje bi Grci mogli izgubiti bodove, a da bi BiH mogla doći do drugog mjesta sa četiri pobjede do kraja kvalifikacija.

Dodao je da Grčku nikada nije niko potcijenio, te da svi u BiH cijene grčki fudbal, ali da BiH mora raditi na tome da i nju više cijene u evropskim nogometnim krugovima kako se suđenje poput ovog večeras našoj selekciji ne bi ponovilo.

Lulić na operaciji zbog puknute jagodične kosti

Bosanskohercegovački nogometni reprezentativac Senad Lulić završio u zeničkoj bolnici na operacionom stolu zbog loma jagodične kosti, rečeno je novnarima na pres-konferenciji nakon utakmice protiv Grčke.

Lulić je u 20. minuti utakmice morao napustiti igru nakon zračnog duela s jednim grčkim reprezentativcem. Nakon ukazane prve pomoći Lulić je na nosilima napustio teren te je prevezen u bolnicu.

Skibbe: Igrali smo čvrsto, ali ne i prljavo

Utakmica je bila dobra, borbena na svakom dijelu terena, rekao je Michael Skibbe, selektor fudbalske reprezentacije Grčke nakon večerašnjih 0:0 u Zenici s Bosnom i Hercegovinom.

S bodom iz Zenice u šestom kolu Grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. Grci su napravili korak ka plasmanu u baraž.

”Veoma sam zadovoljan osvojenim bodom, mada do kraja kvalifikacija sve je još otvoreno, odnosno ništa nije riješeno”, kazao je Skibbe, te  dodao: ”Želim brz oporavak večeras povrijeđenom Senadu Luliću, da se vrati još bolji i jači. Igrali smo čvrsto, ali ne i prljavo. U globalu, Bosna je bila bolja u prvom poluvremenu, mi u drugom i opet ću ponoviti zadovoljan sam rezultatom ovdje.”