(VIDEO) HRVATSKA PETI PUT NA SP-u! U uzvratnom susretu protiv Grčke odigrala 0-0 i tako sačuvala prednost od 4-1 stečenu u prvoj utakmici

Hrvatska nogometna reprezentacija po peti će put igrati na Svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014., “vatreni” su izborili i plasman u Rusiju 2018.

Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine. Dva puta Hrvatska se izravno kvalificirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je tri puta prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je nastup na Svjetskom prvenstvu koje će se igrati u Rusiji od 14. lipnja do 15. srpnja nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija protiv Grčke u Pireju odigrala 0-0 i tako sačuvala prednost od 4-1 stečenu u prvoj utakmici igranoj prije tri dana u Zagrebu.

Nogometaši Zlatka Dalića mirno su preživjeli “pakao Pireja” koji to, ipak, nije bio onako kako zna biti, pa su na Karaiskakisu u uzvratnoj utakmici dodatnih kvalifikacija bez većih problema sačuvali svoju mrežu. Bilo je to sasvim dovoljno za plasman u Rusiju. Hrvatska je odigrala pametnih 90 minuta, nisu ‘vatreni’ previše riskirali, već su mirno odradili ovu utakmicu.

Grčka je od prve minute krenula napadački, odmah su domaći nogometaši napali naša vrata i bacili se na glavu. No, Hrvatska je brzo odbila početne napade Grka, pa uspostavila posjed lopte i mirno kontrolirala situaciju na Karaiskakisu.

Hrvatski nogometaši bili mirni, nisu nasjedali na grčke provokacije niti na pritisak s tribina na kojima su se vidjele i srpske zastave. A onda je Hrvatska veliku prigodu imala u 43. minuti. Ivan Perišić je odlično potegao s 25 metara, ali njegova je “bomba” odsjela na vratnici. Bio je to najbolji pokušaj Hrvatske u ovom dvoboju.

Drugo poluvrijeme Grci su otvorili nabrijano. Grčka je stigla do pogotka u 79. minuti. Torosidis je na gol-liniji pronašao Pelkasa koji trese mrežu Subašića, ali iz evidentnog zaleđa. Tachtsidis je snažno tukao iz voleja u 87. minuti, no Subašić je bio spreman. I slavlje je moglo početi.

Najbolji rezultat na samom SP Hrvatska je ostvarila u svom prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva preostala četiri sudjelovanja “vatreni” nisu uspjeli proći skupinu. Suparnike u natjecanju po skupinama u Rusiji Hrvatska će saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi. Pred 20.000 gledatelja na stadionu Karaiskakis sudio je Kuipers iz Nizozemske.