-
POSEBAN MEHANIZAM! Von der Layen: EU će obezbijediti vakcine Zapadnom Balkanu što je prije moguće - 3 horas ago
-
Evropski parlament izglasao rezoluciju za pomoć Hrvatskoj poslije zemljotresa - 3 horas ago
-
EU traži oslobađanje ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog - 3 horas ago
-
PRVOSTEPENA PRESUDA SUDA BiH: General Sakib Mahmuljin osuđen na deset godina zatvora - 4 horas ago
-
NA SVIJETU POSTOJI 11 HILJADA VRSTA PTICA: Koja je ptica najveća, koja se nikada ne oglašava, a koja je otrovna… - ago
-
ČINJENICE O SVIJETU I PUTOVANJIMA KOJE VJEROVATNO NISTE ZNALI: Koja država ima više od tri miliona jezera, a koja 180.000 otoka… - ago
-
Fascinantne činjenice iza slavnih umjetnina mijenjaju način na koji gledamo na ove divne slike! - ago
-
ODLUKA NOGOMETNOG SAVEZA: Ivaylo Bogdanov Petev novi selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine - ago
-
ODLUKA CIK-a: Zbog izbornih malverzacija poništeni izbori u Srebrenici i Doboju! - ago
-
PROBLEMI UNUTAR DEMOKRATSKE PARTIJE USA?! Očita razlika između ‘salonske ljevice’ i glasačke baze! - como 21 hora ago
NEDOSTATAK SOCIJALNOG PROGRAMA U MAĐARSKOJ: Ekstremna desnica, tiha većina i Orbanove mrvice
Dugi redovi ispred biračkih mjesta – kakvi su prije dva dana zabilježeni u Mađarskoj – relativno su rijetka pojava, osobito u Istočnoj Europi.
U ovom je dijelu svijeta početnu euforiju zbog uvođenja višestranačja brzo zamijenila biračka apatija, pa se izlaznost posljednjih desetljeća survala ponegdje na ispod 50% birača (kao u Poljskoj, Rumunjskoj ili Albaniji) ili se kreće do maksimalno 60%, kao u većini drugih zemalja. Interes za izbore na Istoku nije samo znatno manji nego na Zapadu, nego se i gotovo svugdje smanjuje kako se te zemlje navodno europeiziraju i vesterniziraju. U tom su smislu redovi ispred mađarskih birališta iznimka koju treba zamijetiti.
Iako izlaznost nije premašila mršavih 70%, ipak je najviša još od 1994. godine. Takav je interes ostavio lažan dojam želje za promjenom, jer su jutrošnji rezultati jasno pokazali kako je gotovo polovica birača podršku dala vladajućem Fideszu premijera Viktora Orbána.
Dapače, potpora vladajućima je u odnosu na prošle izbore narasla, što im je ponovno dalo dvotrećinsku većinu u parlamentu, dok je utjecaj opozicije dodatno opao. Pogotovo se to odnosi na liberale koji sada ne uspijevaju dobiti potporu ni četvrtine birača, iako su još do prije desetak godina suvereno vladali. Ni višemjesečni dogovori oko neformalnih koalicija između posvađanih liberalnih strančica nisu puno pomogli.
Bez socijalnog programa
Općenito govoreći, te su stranke postale gotovo marginalne svugdje osim u centru Budimpešte gdje još mogu konkurirati Fideszu. Tako je, pored vladajuće stranke ekstremne desnice, ključna opozicijska stranka postao još ekstremnije desni Jobbik, kojem su posljednjih godina prebjegli neki od ranijih Orbánovih tajkuna. No čak ni to nije ugrozilo potpunu dominaciju Fidesza. I nije riječ samo o parlamentarnoj hegemoniji. Uoči ovih izbora, sve su stranke – uključujući i novu urbanu “zelenu ljevicu”, nastalu na nezadovoljstvu starijim liberalnim strankama – zapravo pristale na neki tip orbanizma, uglavnom osuđujući “migrantsku invaziju”.
U borbi protiv Fidesza, opozicijske stranke nastoje preuzeti njegovu rasističku retoriku, dok je u ekonomskim i socijalnim pitanjima najpametnije čega se mogu domisliti – tehnokratska vlada. Istovremeno, Fidesz svoju popularnost čini se temelji primarno na svojim ekonomskim “uspjesima”. Nakon ekonomskog kraha za vrijeme posljednje liberalne vlade, nezaposlenost je sada pala na manje od 5%. Oporavak je bio vrlo neravnomjeran i njime su se okoristili primarno Orbánovi tajkuni. No čak je su i minimalni uzmaci od ranije antisocijalne politike bili dovoljni da kupe veliku lojalnost mađarskih birača.
Tužna je činjenica da nakon više od desetljeća ni lokalni liberali ni europski birokrati – koji često kritiziraju Orbánov rasizam i autoritarnost – nisu uspjeli osmisliti socijalniji program, takav koji bi Mađarima ponudio barem nešto više od Orbánovih mrvica.
(Global CIR/Bilten.org)