SEDMI DAN SP-a OBILJEŽILE MINIMALNE POBJEDE: Urugvaj slavio protiv S. Arabije, Španija teže od očekivanog upisala pobjedu protiv Irana

Poslije Portugala, večeras je i selekcija Španije upisala prvu pobjedu u Grupi B na Mundijalu u Rusiji. ”Furija” je u Kazanju savladala Iran sa 1:0, uz poništen gol sredinom drugog poluvremena.

Prvo poluvrijeme nije obilovalo zanimljivim dešavanjima na terenu. Španija je imala konstantnu inicijativu, u svom stilu su Španci, uz veliki broj dodavanja ”pleli mrežu” oko kaznenog prostora rivala, ali nisu uspjeli da nađu put do mreže Irana.

Izostale su i ozbiljnije prilike, izuzev u 30. minutu, kada je poslije akcije Inijeste i centaršuta Pike spustio loptu za Silvu, a ovaj loptu poslao iznad prečke.

Bez golova se ušlo u drugo poluvrijeme koje je bilo znatno interesantnije i sadržanije. Poslije prodora Iska, Buskets je u 50. minutu snažno šutirao sa nekih 18 metara, golman Bejravan je pomalo nespretno zaustavio tu loptu i sačuvao svoju mrežu ispred Lukasa Vaskeza.

Ali, samo četiri minuta kasnije mreža Iranaca se zatresla. Akciju koja je prethodila golu ”povukao” je David Silva, poslao je u kazneni prostor loptu za Dijega Koštu, ovaj šutirao i uz dosta sreće savladao Bejravanda. Koštin pokušaj je zapravi bio izblokiran, ali se od Ramina lopta odbila opet do španskog napadača i završila u mreži – 1:0.

Irance ovaj primljeni gol nije pokolebao, hrabro su pokušali da uzvrate kvalitetnijem rivalu i umalo im je to uspjelo u 63. minutu.

Poslije centaršuta iz slobodnog udarca iskosa sa desne strane, Ezatolahi je bio najspretniji u gužvi pred golom De Hee i loptu poslao u mrežu, ali taj gol nije priznat zbog ofsajda.

Iranci su bili ubijeđeni da je sve čisto, njihovo slavlje je uveliko trajalo dok je sudija pokušavao da im stavi do znanja da od izjednačenja nema ništa. Potom je uslijedila i konsultacija sa VAR-om, ali ni to nije pomoglo Irancima, sudija je ostao pri svojoj odluci.

Do kraja, Španci su bez većih problema zadržali minimalnu prednost i tako se pridružili Portugalu na diobi prvog mjesta na tabeli.

Rusija i Urugvaj već u osmini finala

Ranije je  u susretu 2. kola skupine A na Svjetskom nogometnom prvenstvu Urugvaj je u Rostovu na Donu svladao Saudijsku Arabiju 1:0 (1:0), a tim rezultatom su se i Urugvaj i domaćin Rusija plasirali u osminu finala kolo prije kraja natjecanja u skupini.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Luis Suarez u 23. minuti susreta. Bio je to jubilarni 100. nastup Suareza za reprezentaciju, a proslavio ga je 52. golom.

Ranije danas Portugal je također savladao Maroko 1:0, golom Kristijana Ronalda.