ARGENTINA PRETRPJELA TEŽAK PORAZ! Francuska bolja od Perua, Hrvatska nakon 20 godina u osmini finala SP

Hrvatska je u Nižnjem Novgorodu savladala Argentinu u derbiju drugog kola grupe D i nakon 20 godina plasirala se u osminu finala Svjetskog prvenstva, a aktuelne svjetske viceprvake dovela nadomak ispadanja već u grupnoj fazi. Ranije danas Francuska je savladala Peru rezultatom 1:0.

Argentina kao da nije ona ista reprezentacija otkako je odbila odigrati prijateljsku utakmicu sa selekcijom Izraela. Od prvog dana u Rusiji prate ih problemi koji se održavaju na njihovu igru i cjelokupnu atmosferu u reprezentaciji.

Hrvati su trijumfovali sa 3:0, nadigrali Gaučose u svim segmentima igre, učinili argentinske zvijezde Messija, Aguera, a kasnije Higuaina i Dybalu potpuno nevidljivim.

Golove za tim koji sa klupe vodi Zlatko Dalić postigli su Rebić, Modrić i Rakitić.

U petoj minuti Perišić je pobjegao odbrani Argenine i šutirao, ali Caballero sjajno brani.

Acuna je u 21. minuti zaprijetio golu Hrvatske. Bilo je te nešto između šuta i centaršuta, Subašić je smatrao da nema potrebe za intervencijom, a lopta je okrnula prečku.

Veliki nesporazum u odbrani hrvatske reprezentacije u 30. minuti nije iskoristio Perez. Argentinac nije uspio pogoditi praznu mrežu.

Tri minute kasnije Mandžukić je pobjegao odbrani Argentine, šutirao glavom, ali pored gola.

Hrvatska je povela u 53. minuti. Caballero je očajno izbio loptu, taman na volej Rebića, koji postiže jedan od najljepših golova na prvenstvu.

Deset minuta kasnije Gaučosi su mogli do izjednačenja. Meza je šutirao s pet metara, Subašić odbranio, a u nastavku napada Rakitić blokira pokušaj Messija.

U 80. minuti meč je odlučen. Sjajni veznjak Luka Modrić odvažio se na šut sa distance i pogodio. Caballero je ponovo bio nemoćan.

Rakitić je u sudijskoj nadoknadi postavio konačnih 3:0 i zapečatio sudbinu Gaučosa.

Hrvatska je prošla u osminu finala. Sutra se u ovoj grupi sastaju Nigerija i Island. Nigerija je bez bodova, dok Island na kontu ima jedan osvojen bod, kao i Argentina.

Francuska izborila plasman u osminu finala

Ranije je reprezentacija Francuske pobijedila je na Central stadionu u Jekaterinburgu u okviru 2. kola Svjetskog prvenstva selekciju Perua rezultatom 1:0.