ŠPANIJA I PORTUGAL U OSMINI FINALA! Rusija poražena od Urugvaja, Saudijci bolji od reprezentacije Egipta

Nogometne reprezentacije Španije i Portugala plasirale su se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Rusiji. Obje ekipe su u posljednjem kolu B-grupe upisale remije, što im je bilo dovoljno da zadrže prve dvije pozicije na tabeli.

Španija je odigrala neriješeno 2:2 sa selekcijom Maroka i zahvaljujući gol-razlici osvojila prvo mjesto u grupi. Španci su dva puta bili u zaostatku, ali su na kraju uspjeli doći do boda koji im donio plasman među 16 najboljih ekipa.

Khalid Boutaib je u 14. minuti doveo Maroko u vodstvo, ali je pet minuta kasnije izjednačio Isco.

U 81. minuti Youssef En-Nesyri ponovo je donio prednost selekciji Maroka, a konačnih 2:2 postavio je Iago Aspas u 90. minuti.

Selekcija Portugala je u posljednjem kolu odigrala neriješeno s Iranom 1:1.

Portugalci su poveli u 45. minuti golom Ricarda Quaresme, a priliku za povećanje vodstva imao je Ronaldo, ali je njegov udarac sa bijele tačke u 53. minuti odbranio golman Irana Alireza Beiranvand.

Iranci su finišu uspjeli da izjednače golom Karima Ansarifarda sa bijele tačke, a mogli su i do pobjede u sudijskoj nadoknadi čime bi evropske prvake poslali kući. No, Taremi je promašio gol iz izgledne pozicije.

Na kraju je ostalo 1:1 čime je Portugal osvojio drugo mjesto i u osmini finala 30. juna će igrati s pobjednikom A-grupe, selekcijom Urugvaja. Španija će se u osmini finala 1. jula sastati s domaćinom SP-a Rusijom.

Rusija nemoćna protiv Urugvaja

Urugvaj je u trećem kolu Svjetskog prvenstva pobijedio domaćina turnira Rusiju rezultatom 3:0.

Urugvajce je do prednosti na “Kosmos Areni” u Samari do prednosti doveo Luis Suarez iz slobodnog udarca u 10. minutu susreta.

Napadač Barselone šutirao je nisko u golmanov ugao, Akinfejev je bio nemoćan i lopta je završila u mreži Rusije.

Južnoamerički predstavnik nakon postignutog gola nastavio je pritiskati domaćina i u 23. minutu taj pritisak je urodio plodom.

Laksalt je primio loptu na 25 metara od ruskog gola nakon odbijanca, šutirao je jako, a lopta je pogodila ruskog defanzivca i opet završila iza leđa Akinfejeva.

Rusi su u nastavku brojčano oslabili jer je drugi žuti karton u razmaku od samo 12 minuta dobio Smolnikov, te su “baćuške” bile primoran da se do kraja meča brane sa desetoricom.

Do trećeg pogotka Urugvajci su došli u 90. minutu golom Edisona Kavanija koji je nakon odbijanca savladao ruskog golmana.

Ovom pobjedom Urugvajci su osvojili devet bodova u grupi i sa stopostotnim učinkom i gol razlikom 5:0 idu u osminu finala Svjetskog prvenstva sa pozicije broj jedan. Rusi su drugog mjesta putuju u drugu fazu takmičenja sa šest bodova dok je Saudijska Arabija osvojila tri, a Egipat je završio posljednji bez bodova.

Saudijska Arabija savladala Egipat

U drugom meču trećeg kola A grupe Saudijska Arabija je pobijedila Egipat s 2:1, u utakmici koja se igrala za prestiž.

Egipćani su poveli u 22. minuti kada je Salah uspio da istrči brže ispred odbrane Saudijske Arabije i onda fantastičnim lobom prevari golmana za 1:0. Imali su Saudijci u 39. minuti priliku za prvi gol na šampionatu , nakon igranja rukom u svom kaznenom prostoru jednog od igrača Egipta. Međutim, Fahad je promašio sa bijele tačke. El Hadari je fantastično reagovao i sa svojih 45 godina odbranio penal mnogo mlađem protivniku.

U drugoj minuti nadoknade dosuđen je još jedan penal za Saudijsku Arabiju. Tek u šestoj minuti sudijske nadoknade, Salman Al Faraj sjajno je izveo penal i postigao prvi gol za svoju naciju na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

I u drugom poluvremenu Saudijska Arabija je bila bolja, doduše bez nekih konkretnih prilika. Egipat je u 57. minuti imao šansu kada je Trezege naletio na jedan centaršut, ali je sa nekih desetak metara bio neprecizan.

U 74. minuti strijelac gola za Saudijce Salman je centrirao, a Husain dobro šutirao glavom, međutim El Hadari je sjajno reagovao .

U nastavku ritam je bio izuzetno visok, a Saudijska Arabija je u 94. minuti došla do potpunog preokreta, kada se niko nije nadao Salem je pogodio za 2:1 i donio Saudijcima pobjedu.