KOLUMBIJA I JAPAN U OSMINI FINALA! Senegal ispao zbog više žutih kartona, što je prvi takav slučaj u historiji

Senegal  je u 3. kolu skupine H izgubio od Kolumbije 1:0 golom Mine iz 53. minute i u nevjerovatnom raspletu ispao sa Svjetskog prvenstva.

Afrikancima je trebao bod za sigurni prolazak skupine. Mogli su proći i s porazom, ali onda im je trebala i pobjeda Poljske protiv Japana, po mogućnosti što većom razlikom. U slučaju identičnog rezultata obje utakmice gledao bi se fair-play kriterij, na što vjerojatno nitko ozbiljno nije računao.

A trebao je, jer je upravo on prvi put u povijesti odlučio drugog putnika u osminu finala. Budući da je Japan izgubio 1:0, a istim rezultatom Kolumbija pobijedila Senegal, Južnoamerikanci su otišli u osminu finala kao prvi u skupini. Japan i Senegal imaju isti broj bodova, istu gol razliku, isti broj zabijenih golova i neriješeni međusobni omjer (2:2), ali su Japanci prošli jer su skupili četiri, a Senegal dva žuta kartona više.

Senegal je protiv Kolumbije odlučivao sam o sebi, ali je na kraju u jako slaboj utakmici ostao bez osmine finala, a mi prvi put bez afričke reprezentacije u drugom krugu SP-a. Možda bi i bolje prošao da sudac Milorad Mažić nije u 17. minuti dosudio penal na Maneu pa promijenio odluku nakon konzultiranja VAR-a, iako se na snimci vidjelo da penal više je nego nije.

Kolumbija nije odigrala apsolutno ništa, a koliko su slabi bili dovoljno govori podatak da je izbornik Pekerman već u 30. minuti iz igre izvadio potpuno nevidljivog Jamesa. Nije se ništa promijenilo ni ulaskom Muriela, a uspavanka iz prvog nastavila se u drugom poluvremenu. Od četiri udarca na gol od čega dva u okvir, Kolumbija je jedan pretvorila u gol.

U 53. minuti Quintero je odlično ubacio iz kornera, a Yerry Mina krasnim udarcem glavom zakucao loptu za, pokazalo se, konačnih 1:0. Senegalci su, nakon što su saznali da Japan gubi, djelovali kao da nisu svjesni da ispadaju i tek su u zadnjih deset minuta ozbiljnije krenuli prema naprijed. Najbliže izjednačenju, koje bi im bilo dovoljno, bili su u 80. minuti kad je Mane u dobroj situaciji pucao visoko preko gola. Dvije minute ranije Sanchez je umalo skrenuo loptu u vlastiti gol, ali je Ospina bio siguran i Kolumbija je izdržala.

Ključni detalji, koji su Senegal koštali prolaska dogodili su se, pokazalo se, na utakmici protiv Japana. Osim što su u 78. minuti primili gol za 2:2, igrači Alioua Cissea dobili su dva strašno glupa žuta kartona. M’Baye Niang je u 59. minuti potpuno nepotrebno u skoku laktom udario protivnika, a isto je u sudačkoj nadoknadi napravio N’Doye.

Da nije bilo tih kartona, omjer bi bio 4:4 i održao bi se ždrijeb u sjedištu SP-a u Moskvi. Bolje i šanse 50:50 nego avion za Senegal…

Poljska bolja od Japana

Poljska je savlada Japan 1:0 u okviru trećeg kola H grupe Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.

Obje ekipe su veoma oprezno ušle u utakmicu. U 13. minuti napadač Japana Okazaki našao se u pogodnoj prilici u petercu protivnika, ali je glavom šutirao malo pored desne stative. Japanci su i u nastavku bili bolji, ali nisu uspjevali da stvore pravu priliku.

Šutirali su Japanci sa distance, ali bez prave opasnosti po gol Fabjanskog. Sa druge strane, Poljska je izgledala poprilično blijedo. Jedinu priliku Poljaci su imali u 32. minuti kada je Grosicki fantastično šutira glavom, gađao golmanov desni ugao ali se Kavašima sjajno protegao i uspio da sačuva svoju mrežu. U prvom dijelu nije se igralo puno na samoj sredini terena, obje ekipe su bile veoma oprezne, pa se na odmor otišlo bez pogodaka.

U drugom poluvremenu, Japanci su imali prvi priliku, ali nisu uspjeli da realizuju opasan centaršut koji je završio u ‘srcu’ kaznenog prostora Poljske.

Poljska je povela u 60. minuti, kada je nakon sjajnog centaršuta Kurzave na loptu naletio Bendarek, i poslao je u mrežu Japana.

Deset minuta kasnije, Levandovski je ostao sam na nekih sedam metara od gola ali nije uspio da pogodi okvir gola. Do kraja meča nije bilo promjene rezultata pa je tako Japan uprkos porazu osigurao drugo mjesto u grupi i prošao u osminu finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.