Francuska je u Sankt Petersburgu u polufinalu Svjetskog prvenstva pobijedila Belgiju 1:0 golom Samuela Umtitija u 51. minuti i plasirala se u svoj treći finale u povijesti.

Umtiti i Ljoris doveli trikolore na prag "boginji"

Obje reprezentacije su oprezno ušle u utakmicu svjesne da i najmanja greška može biti kobna. U 6. minuti Eden Azar je prošao po lijevoj stani, ubacio loptu u šesnaesterac, međutim Umtiti je izbacio loptu.

Prvih petnaestak minuta igre fudbaleri Belgije bili su opasniji od protivnika na drugoj strani. Francuzi su čekali da im se otvori šansa i da napadnu iz kontranapada. U 16. minuti De Brujne je dodao loptu ka Azaru na ivici kaznenog prostora, a on je lijevom nogom šutirao malo pored lijeve stative.

U nastavku se igra raplamsala. U 21. minuti iz okreta veoma dobro je šutirao Tobi Aldervirld, ali je Loris fantastično odbranio. Prvu ozbiljniju priliku Francuska je imala u 31. minuti kada je Grizman loptu ubacio u peterac „crvenih vragova“, a Žiru sjajno glavom šutirao, no lopta je otišla zamalo pored gola.

Tri minute kasnije Francuzi su opet imali sjajnu priliku kada je loptu uzeo Grizman i poslao fantastičnu dugu loptu za Mbapea, koji je spusio Žiruu na sredinu peterca, ali je napadač Čelzija loše zahvatio loptu i sjajna prilika je otišla u nepovrat. U 40. minuti fantastičnu priliku za Francuze imao je Pavar koji je ušao u peterac i pokušao podbiti loptu preko Belgijanca, no nije prevario Kurtou koji je refleksno rukom izbio loptu. Trikolori nisu uspjeli da iskoriste pad u igri Belgijanaca, pa su do odlaska na odmor mreže mirovale.

I u nastavku je Belgija prva zaprijetila. Nakon ubačaja Vitsela, Lukaku je glavom šutirao, no lopta je otišla preko gola. Francuska je u vodstvo došla u 51. minuti kada je Antoan Grizman centrirao iz kornera na prvu stativu gdje se nalazio Samuel Umtiti, koji je odlično zahvatio loptu glavom i tako savladao Kurtou za 1:0 i veliki šok igrača i navijača Belgije.

Pet minuta kasnije mogli su Fracuzi da udvostruče prednost kada je Mbape lucidno petom dodao loptu Žiruu, koji nije uspio da savlada Kurtou. U 65. minuti Mertens je centrirao sa desne strane, a lopta je išla ka Felainiju koji je odlično šutirao glavom, no njegov pokušaj završio je malo pored lijeve stative.

U nastavku su Belgijanci dominirali i imali posjed lopte dok su Francuzi čuvali rezultat. Pokušavala je Belgija da dođe do izjednačenja, a u 81. minuti Vitsel je snažno šutirao sa nekih 20 metara do gola, ali njegov pokušaj odbranio je Loris. Trudili su se i pokušavali Belgijanci sa svih strana no jednostavno im nije išlo. Trikolori su uspjeli da do kraja sačuvaju prednost i tako se plasiraju u finale Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji. Oni će u finalu igrati protiv boljeg iz duela Engleske i Hrvatske, koji je na rasporedu sutra od 20 sati.