TREĆE MJESTO ZA BELGIJU NA SP-u: Menije i Azar donijeli im utješnu bronzu

Belgija je osvojila bronzanu medalju na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji, pošto je danas u meču za treće mjesto savladala Englesku 2:0.

Već na početku meča Belgijanci su vršili presing i napadali zadnju liniju Engleske sa tri igrača. To im se isplatilo već u 4. minuti kada je Čadli pronašao Menijea u petercu. Kasnio je da zatvori centaršut Tripije i Menije je to kaznio golom za vodstvo od 1:0.

I nakon gola Belgijanci su nastavili da napadau. U 11. minuti Pikford je spasio svoj gol kada je De Brujne dobio loptu iskosa i šutirao po zemlji. Lopta se odbila od jednog igrača Engleske i umalo prevarila Pikforda koji je odlično reagovao. U nastavku meča su Englezi pokušavali da dođu do izjednačenja.

U 15. minuti Loftus Čik je šutirao glavom, neometan, ali njegov udarc nije bio dovoljno jak i precizan da se savlada Kurtou. Pet minuta kasnije pokušao je i Megvajer glavom, no i on je bio neprecizan. U 24. minuti Hari Kejn se našao u odličnoj šansi, ali je u padu šutirao malo pored gola. Deset minuta kasnije Eden Azar je lako došao do prilike, ali njegov udarac je bio blokiran. U nastavku su Englezi blokirali većinu udaraca Belgije, koja je na odmor otišla sa minimalnim vodstvom.

Na početku drugog dijela, Engleska je kružila oko odbrane Belgije. U 55. minuti Lindgard primio je loptu iz auta, podigao je za Kejna, koji je zakasnio na nju, a bio je praktično sam ispred gola Belgije. Tri minute kasnije Belgija je imala odličnu priliku kada se Lukaku izvukao jedan na jedan sa golmanom Engleske, ali je još jednom kao i u prvom poluvremenu loše primio dodavanje i stopostotna šansa za Belgiju je propala.

U nastavku su Englezi uglavnom napadali po desnoj strani gdje su bili Tripije ili Delf, ali njihovi centaršutevi nisu bili opasni, dok su s druge strane Belgijanci čekali prilike da zaprijete iz kontri koje su igrali zaista munjevito. U 70. minuti Dajer se izvukao sam ispred kaznenog prostora, ušao unutra i prebacio loptu preko istrčalog Tiba Kurtoe i kada se činilo da je to 1:1, Aldervireld je uklizao i sa gol linije izbacio loptu i sačuvao mrežu Belgije.

Četiri minute kasnije, Megvajer je visoko skočio kako bi pokupio sjajan centaršut iz slobodnog udarca i u blizini bijele tačke šutirao glavom, ali je lopta otišla za dlaku pokraj lijeve stative.

U 80. minuti je Menije je napravio korak i sa srednje udaljenosti šutirao iz voleja po sredini gola, ali je nestvarno dobro reagovao Pikford i spasio gol. Dvije minute kasnije, Pikford nije mogao spasiti svoju mrežu. Edena Azar je ušao u kazneni prostor i rutinski šutirao po zemlji pored nemoćnog golmana Engleske za 2:0.

Do kraja meča se rezultat nije mijenjao pa je Belgija zasluženo slavila u „malom finalu“ i osvojila bronzanu medalju na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji.