-
Na Ahiret preselila Jašarević Zemka - April 11, 2021
-
(FOTO) Najljepši svjetski restorani: Očaravajući vidici, romantična atmosfera i jedinstvena lokacija! - April 9, 2021
-
NAUKA POTVRDILA: Tamna čokolada i zeleni čaj za savršenu koncentraciju - April 9, 2021
-
DOK USA NAJAVLJUJU ULAZAK SVOJIH BRODOVA U CRNO MORE! Putin zatražio od Erdogana da sačuva postojeći ugovor za prolazak ruskih ratnih brodova kroz turske moreuze na Crnom moru! - April 9, 2021
-
HODŽA BI DA SE PROVUČE KROZ KONOPAC?! Za reisa Kavazovića do jučer su bili ‘vlasi’, a sada ‘zrače ahiretom’ - April 9, 2021
-
(VIDEO) PRVA ERUPCIJA NAKON 42 GODINE! Eruptirao vulkan na Karibima, stub dima visok 10 kilometara! - April 9, 2021
-
VAKCINACIJA JE ‘KOLEKTIVNI RATNI NAPOR’! Emmanuel Macron posjetio tvornicu ‘Trampove vakcine’: ‘USA su pobijedile kada je riječ o vakcinama protiv COVIDA-19’ - April 9, 2021
-
ČLAN GRČKE KRALJEVSKE PORODICE, ROĐEN NA KRFU, A KRALJICA VIKTORIJA BILA MU JE ČUKUNBAKA! Umro Princ Filip, suprug britanske kraljice Elizabete Druge! - April 9, 2021
-
ZAHVALJUJUĆI VAKCINACIJI U ITALIJI U PRVA DVA MJESECA IZBJEGNUTO NAJMANJE 4.000 SMRTNIH SLUČAJEVA! Da se sa masovnom vakcinacijom krenulo ranije, izbjeglo bi se najmanje 12 hiljada žrtava! - April 9, 2021
-
VLADA FBiH PRONAŠLA ALTERNATIVNE DOBAVLJAČE! U BiH stigle prve količine kisika iz Turske! - April 9, 2021
ČELNICI FRANCUSKE, KANADE I VELIKE BRITANIJE: ‘Nedostatak obrazovanja djevojčica vodi u katastrofu’
Čelnici Francuske, Kanade i Velike Britanije pozvali su u utorak zemlje diljem svijeta da više pozornosti posvete obrazovanju djevojčica i upozorili da nedostatak kvalitetnog obrazovanja može imati katastrofalne posljedice.
Zemlje koje djevojčicama ne omoguće obrazovanje gube na produktivnosti te riskiraju nestabilnost i sukobe, složili su se francuski predsjednik Emmanuel Macron, britanska premijerka Theresa May te kanadski premijer Justin Trudeau na godišnjem sastanku svjetskih vođa u UN-u.
Prema podacima Svjetske banke, školu ne pohađa više od 130 milijuna djevojčica diljem svijeta, a mnoge od njih žive u ratom zahvaćenim i siromašnim područjima. Nemogućnost država da osiguraju djevojčicama obrazovanje dovodi do smanjene produktivnosti te gubitaka od 30 bilijuna dolara na svjetskoj razini.
Nedostatak obrazovanja kod djevojčica povećava rizik od dječjeg braka, lošeg zdravlja, rane trudnoće, nezaposlenosti i siromaštva, navode stručnjaci.
Posljedice osjeća i ostatak svijeta u vidu slabljenja ekonomske i političke stabilnosti, ističu svjetski vođe.
Theresa May je dodala da je “omogućavanje obrazovanja ne samo pravedan postupak već i jedna od temeljnih odrednica usmjerenja koje će osigurati ekonomski rast zemlje, promicati stabilnost te umanjiti sukobe diljem svijeta.”
Osiguravanje kvalitetnog obrazovanja za sve jedan je od 17 ciljeva koje su članice UN-a usvojile prije tri godine kako bi do 2030. iskorijenile siromaštvo i nejednakosti.
(Global CIR/Agencije)