-
ODLAŽE SE GRADNJA? Bugari obustavili tender za ‘Turski tok’ - ago
-
VUČIĆ SKREĆE PAŽNJU S KOSOVA! Mislite da su napadi na mene i Srbiju u Sarajevu slučajni? Nisu! - ago
-
DŽAFEROVIĆ RAZGOVARAO S AMBASADORICOM SLOVENIJE: Zahvalio na podršci koju Slovenija pruža BiH na putu euroatlantskih integracija - ago
-
VIDEO! Incident u parlamentu Albanije: Poslanik poprskao Ramu bojom - ago
-
3,5 MILIONA EURA! EU finansira tri projekta za borbu protiv korupcije u BiH - ago
-
KONFERENCIJA O BLISKOM ISTOKU U VARŠAVI: Pompeo pozvao na ‘suradnju’ u rješavanju krize, Netanyahu ‘pozdravio jedinstveni stav protiv Irana’ - ago
-
NAKON STRAVIČNE NESREĆE: U Makedoniji proglašena dvodnevna žalost - ago
-
ŠOKANTNI INTERVJU DONEDAVNOG DRUGOG ČOVJEKA FBI-a ‘Da, istina je, svi smo intenzivno razmatrali opciju da Trampa smijenimo’ - ago
-
AKCIJA FUP-a: Privedeni načelnik OC MUP-a TK i dva policajca iz PS Kalesija - ago
-
Putin i Erdogan o sigurnim zonama, S-400 i povlačenju SAD-a iz Sirije - ago
ZA FILM ‘TAKE ME SOMEWHERE NICE’: Bosanka dobila Nagradu žirija u Rotterdamu
Amsterdamska rediteljica bosanskohercegovačkog porijekla, rođena u Bugojnu 1987. godine, izbjegla je u malo nizozemsko selo pa su sjećanja na početke života daleko od rodne grude postala kratkometražni film “Import”.

Ostvarenje je bilo nizozemski kandidat za najveće priznanje sedme umjetnosti koje se dodjeljuje u Los Angelesu pod nazivom “Oscar”. Prikazano je i na Međunarodnom filmskom festivalu u Cannesu, u programu “Petnaestorica reditelja”.
Poseban uspjeh
Ena Sednijarević je prije prvog dugometražnog ostvarenjasnimilla jos tri kratka.

Na tek završenom Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu uručena joj je Specijalna nagrada žirija “Tiger Competition”, u sastavu Alfredo Jear, Daniela Michel, Susanna Nicciarelli, Katriel Sehory i Pimpaka Towira.
Film”Take me somewhere nice” je prica o Almi, mladoj djevojci sa zapada Europe, koja na poseban nacin otkriva svoje podrijetlo iz Bosne i Hercegovine.
Međunarodna suradnja
Devedesetjednominutno ostvarenje producirali su amsterdamski “Pumpkin film” i Amra Bakšić Ćamo. Priznanje je kompletirano svotom od 10. 000 americkih dolara, kao potpora budućem rediteljicinom projektu.
“Zlatnog Tigra” dobila je Kineskinja Zhu Shengze zahvaljujući ostvarenju “Present.Perfect”. Radi se o eksperimentalnom filmu, znalačkoj montazi slika “live streama” na kineskom Youtubeu. Priznanje “Bright Future” je otišlo u ruke Japanke Aye Koretzky za rekonstrukciju jednogodišnjeg putovanja po svijetu, njezinog oca Jiroa, pod nazivom “Around The World When You Were My Age”.
Ovogodišnje 48 izdanje IFFR-a pratilo je više od 100. 000 posjetitelja.
(Global CIR/Džana Mujadžić)