-
DOISTA SMO PREOKRENULI ‘STATUS QUO’! Pompeo: ‘Ponosan sam na našu borbu i na naša postignuća’ - ago
-
KORONA OBOGATILA JEZIK?! Nijemci dobili 1.200 novih riječi zbog pandemije kovida! - 3 horas ago
-
Kolumbija zatvara kopnenu i riječnu granicu do 1. juna! - 3 horas ago
-
NE SMIRUJU SE PROTESTI U JERMENIJI: Predsjednik odbio razriješiti načelnika generalštaba koji je zatražio smjenu premijera! - 4 horas ago
-
(FOTO/VIDEO) Arheološka senzacija u Pompejima: Pronađena gotovo neoštećena kočija s erotskim scenama - 4 horas ago
-
I POSLIJE UDBE – UDBA! Aljoša Čampara potvrdio da prelazi u NiP, isto danas formalno učinio gradonačelnik Srebrenika Nihad Omerović zajedno sa 7 vijećnika! - 4 horas ago
-
IMAMO DRUGE PRIORITETE! Džonson: Neće biti refernduma u doglednoj budućnosti! - ago
-
Džaferović i Komšić čestitali građanima Dan nezavisnosti BiH - ago
-
JOŠ SE NISU SMIRILE STRASTI ZBOG ZATVARANJA NAVALJNOG! Protest ruske opozicije povodom šeste godišnjice ubistva Borisa Nemcova - ago
-
SUMNJA SE NA UMIJEŠANOST IRANA?! Eksplozija na izraelskom teretnom brodu koji je isplovio iz Saudijske Arabije! - ago
ZBOG RIZIKA PO SIGURNOST PODATAKA: Evropski sud poništio sporazum EU i SAD-a o razmjeni ličnih podataka
Evropsko pravosuđe poništilo je danas ključni sporazum o razmjeni ličnih podataka između EU i SAD-a, nazvan „Štit privatnosti“ (Privacy Shield) zbog rizika po sigurnost tih podataka.

Tu odluku je kao pobjedu pozdravio austrijski advokat Maks Šrems (Max Schrems) koji se bori za zaštitu podataka i stoji iza tužbe protiv Facebooka.
On je na Twitteru podsjetio da je još 2015. poništen sličan sporazum EU i SAD-a.
Evropski sud pravde ocjenio je u odluci da „Štit privatnosti“ omogućava „miješanje u osnovna prava ljudi čiji se podaci dostavljaju“ SAD-u, jer američke vlasti mogu da imaju pristup tim podacima.
„Ova odluka stvara pravnu nesigurnost za hiljade malih i velikih kompanija sa obje strane Atlantika koje se oslanjaju na ‘Štit privatnosti’ za svakodnevni prijenos komercijalnih podataka“, reagovao je Aleksandar Rur (Roure) iz briselskog ogranka udruženja za kompjutersku i telekomunikacionu industriju (CCIA).
On očekuje da će evropski i američki zvaničnici „brzo pronaći trajno rješenje, u skladu sa evropskim pravom“.
Sud u Luksemburgu je, međutim, ocijenio valjanim drugi mehanizam za prijenos podataka iz EU u ostatak svijeta, „standardne ugovorne klauzule“, model ugovora koji je definisala Evropska komisija, a koji svaka kompanija može da koristi za izvoz podataka, na primjer ka filijali, matičnoj kući ili trećem licu.
Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders je prije odluke suda rekao Frans presu da Komisija ima već nekoliko scenarija.
„U zavisnosti od sadržaja odluke, vidjet ćemo koje ćemo već pripremljene alatke koristiti za konsolidaciju osnovnih prava i provjeriti da li zaštita koju daje EU ide sa podacima“, objasnio je on.
(Global CIR/Agencije)