-
DVIJE AMERIČKE SAVEZNE DRŽAVE ODLUČILE UKINUTI OBAVEZU NOŠENJA MASKI! Bajden poručio: ‘To je neandertalsko razmišljanje’ - 2 horas ago
-
VAKCINA REGISTROVANA U 42 DRŽAVE! Evropska agencija za lijekove počela razmatrati dozvolu za korištenje ‘Sputnjika V’ u EU - 2 horas ago
-
VIDEO: Raketa kompanije SpaceX uspješno odradila testni let, no nakon slijetanja došlo je do eksplozije! - 4 horas ago
-
Lajčak u Beogradu: EU očekuje konstruktivan nastavak dijaloga po pitanju Kosova - 4 horas ago
-
SLOVENSKI PREDSJEDNIK UOČI POSJETE BiH: Proširenje EU na zapadni Balkan važno geopolitičko pitanje! - 4 horas ago
-
TOKOM RACIJA U ŠVEDSKOJ: Zaplijenjene Pikasove, Vorholove i Šagalove slike! - 4 horas ago
-
GRAĐANI NA RUBU STRPLJENJA?! Njemačka produžava mjere do kraja marta: ‘Svaki građanin dobit će jedan besplatni test sedmično‘ - 4 horas ago
-
(FOTO/VIDEO) Volvo predstavio električni C40 Recharge i najavio veliku novost - ago
-
Spike Lee priprema dokumentarnu seriju za 20. godišnjicu terorističkih napada 11. septembra - ago
-
ISLAND SE PRIPREMA NA MOGUĆU ERUPCIJU VULKANA KOD REYKJAVIKA: Ako se tamo dogodi erupcija, bit će to prvi puta u više od osam stoljeća - ago
DOGAĐAJI KOJI SU OKONČALI RAT: Navršilo se 75 godina od eksplozije atomske bombe u Nagasakiju
Danas se obilježava 75 godina od kada su Amerikanci bacili atomsku bombu na japansku grad Nagasaki.

To je bila druga atomska bomba, nakon što je prva bačena 6. augusta na grad Hirošimu. Ovim napadima je okončan Drugi svjetski rat.
Prema nekim procjenama, u Hirošimi je poginulo 140.000, a u Nagasakiju najmanje 74.000 ljudi.
Od nuklearne radijacije koja je oslobođena ovim bombama umrlo je više hiljada ljudi u sedmicama, mjesecima i godinama koje su uslijedile.
Japan je 14. augusta 1945. godine potpisao bezuslovnu kapitulaciju.
Povodom 75 godina od japanskog poraza u Drugom svjetskom ratu japanski premijer Shinzo Abe neće posjetiti hram Jasukuni posvećen stradalima u ratu, javljaju novinske agencije.
Ovaj hram, posvećen Japancima koji su poginuli u proteklim ratovima, uključujući Drugi svjetski rat, vidi se kao simbol kontroverze u vezi sa sukobima u istočnoj Aziji.
“On će dati lični poklon hramu kao lider vladajuće Liberalno-demokratske partije što je činio i prethodnih godina”, rekli su izvori.
Od 1978. godine u ovom hramu odaje se pošta i ratnim zločincima takozvane “Klase A”, koji su osuđeni na sudu 1948. godine.
Abeova posljednja posjeta ovom svetilištu u decembru 2013. godine, ubrzo nakon stupanja na dužnost, izazvala je bijes Kine i Južne Koreje, koji te posjete vide kao znak da se Japan nije pokajao zbog svoje militarističke prošlosti i ratnih zločina.
(Global CIR/Agencije)