Poljska nakon preokreta pobijedila Zmajeve u Zenici

Nogometaši Bosne i Hercegovine poraženi su u meču drugog kola Lige nacija od Poljske u Zenici rezultatom 2:1.

Selektor Zmajeva Bajević je odlučio napraviti sedam promjena u odnosu na ekipu koja je počela meč protiv Italije, a među igračima koji nisu startali je bio i kapiten Džeko.

Na prvu priliku na meču se čekalo 16 minuta kada je Hajradinović u sjajnu šansu izbacio Hodžića koji se pokušao probiti kroz odbranu Poljske koja je uz mnogo poteškoća uspjela reagovati i spriječiti šut.

Napadi naše reprezentacije su se isplatili u 24. minuti. Gojak je ubacio loptu, Bednarek je srušio Koljića a arbitar Čakir je pokazao na bijelu tačku. Siguran realizator penala bio je Hajradinović koji je šutirao jako i precizno i Fabianski, iako je krenuo u pravu stranu, nije imao nikakvu šansu da zaustavi udarac i spriječi vodstvo Zmajeva.

Nakon pola sata igre Poljaci su preuzeli terensku inicijativu i počeli su polako ali sigurno stezati obruč oko Begovićevog gola.

Redom su prilike imali Zielinski, Glik nakon kornera, pa Grosicki, no Begović je imao dosta sreće.

Sreća ga je napustila u posljednjoj minuti prvog poluvremena kada je Grosicki ubacio loptu iz kornera, Glik je skočio pored trojice naših igrača i zakucao loptu u mrežu za 1:1.

Tempo igre je pao na početku drugog poluvremena. Vidjeli smo nekoliko poluprilika na obje strane, a potom je nakon sat vremena igre rezervista Višća koji je ušao na poluvremenu propustio zicer. Ćivić je centrirao sa lijeve strane, lopta je pala u peterac, ali Višća katastrofalno reaguje i lopta odlazi pored gola.

Iako je Bajević pola sata prije kraja meča uveo Džeku u igru, Poljaci su bili ti koji su uspostavili totalnu dominaciju i “gol je visio u zraku”.

Begović je kapitulirao u 67. minuti nakon velike greške odbrane koja je najprije dopustila Rybusu da neometan ubaci loptu sa lijeve strane, a potom i Grosickom da ostane sam na šest metara i pogodi glavom za 2:1.

U 72. minuti Koljić je propustio veliku priliku kada je Ćivić pronašao Višću na desnoj strani, on ostavlja loptu na 16 metara, a Koljić iz voleja šutira preko gola.

Džeko je dobio priliku za novi pogodak u reprezentativnom dresu u 78. minuti kada se izborio za šut sa ivice kaznenog prostora, ali je njegov udarac s lakoćom odbranio Fabianski.

Do kraja susreta Poljaci su se uspjeli odbraniti od svih napada Zmajeva i zasluženo su upisali prvu pobjedu u Ligi nacija, a naša selekcija prvi poraz.

Bajević: Nema nikakvog opravdanja za ovaj poraz

Potpuno zasluženo su nas dobili. Nema nikakvog opravdanja za ovaj poraz. Moji igrači su krivi. I ja preuzimam odgovornost. Možemo izvući dobre pouke iz ove utakmice, istakao je Dušan Bajević, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine koja je večeras u Zenici u drugom kolu grupe ”1” elitne Lige ”A” UEFA Lige nacija izgubila od Poljske 1:2.

O brojnim izmjenama u sastavu u odnosu na utakmicu sa Italijom, rekao je:

”Takva je situacija. Morali smo odmoriti neke, neki su imali povrede. Radi se o igračima koji nisu imali dovoljno treninga i fizičku spremu za dvije utamice. Druga stvar htjeli smo dati šansu drugima.”

Bio je izuzetno nezadovoljan i rekao je da nije zadovoljan onim što je u globalu vidio u susretima prva dva kola UEFA Lige nacija.

”Nisam zadovoljan, niti možemo biti zadovoljni. Sa prvom utakmicom jesam, sa ovom večeras nisam. Neke odgovore imamo, neke nemamo uoči baraža za Evropsko prvenstvo. I dalje vjerujem u igrače, zaista vjerujem. Imamo mi još igrača koji nisu igrali u ovim utakmicama. Nismo podcijenili Ligu nacija ali smo bili primorani ostaviti do pet igrača, htio sam vidjeti kako se ponašaju i igraju neki drugi. Loše jeste i malo ružno, ali nam ovo može biti pouka za ponašanje i odnos u igri”, kazao je Bajević, dodavši:

”Nismo uspjeli postići ono što smo mogli i trebali. Imali smo rezultat i onda su se desile nelogične stvari ponašanja, pa smo napravili izmjenu ranije. Poslije Italije možda je previše sigurnosti kod nekih bilo. Trebali su drugačije da shvate ovu utakmicu. Iznenadila nas je Poljska odnosom u igri.”

BiH poslije dva kola u UEFA Ligi nacija ima bod, nakon što je u prvom susretu remizirala sa Italijom (1:1) u Firenci.

Naredni meč BiH će odigrati 8. oktobra kada će u Zenici u polufinalu baraža za EURO igrati protiv Sjeverne Irske.

Potom, u Ligi nacija 11. oktobra bit će domaćin Holandiji, a tri dana kasnije i gost Poljske.