-
ODLUKA NOGOMETNOG SAVEZA: Ivaylo Bogdanov Petev novi selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine - 2 horas ago
-
ODLUKA CIK-a: Zbog izbornih malverzacija poništeni izbori u Srebrenici i Doboju! - 2 horas ago
-
PROBLEMI UNUTAR DEMOKRATSKE PARTIJE USA?! Očita razlika između ‘salonske ljevice’ i glasačke baze! - ago
-
ZA BAJDENA KAŽU DA JE ‘LJUBAZNI ANĐEO’: Kineski zvaničnici i mediji u optimističnom tonu o budućim odnosima sa SAD-om nakon Bajdenove inauguracije! - ago
-
(VIDEO) TRAMPA NA FLORIDI DOČEKALE ODUŠEVLJENE PRISTALICE: ‘Došli smo iz drugih saveznih država samo da mu kažemo koliko ga cijenimo, uradio je sjajan posao’ - ago
-
JOŠ UVIJEK SE NE ZNA UZROK UGINUĆA: Na obalu izvučeno tijelo jednog od najvećih kitova pronađenih na Mediteranu - ago
-
LIDERI EU NA SAMITU O PODJELI VAKCINA ZEMLJAMA ZAPADNOG BALKANA: Jedna od tema mogla bi da bude i uvođenje ‘covid pasoša’ - ago
-
Troje poginulih u padu vojnog helikoptera u New Yorku - ago
-
PROMJENA PRIORITETA?! Volkswagenov I.D. Buzz odgođen za 2023. godinu? - ago
-
Sve blagodati čaja od brusnica - ago
NASLIJEĐE DREVNE SPARTE?! Ovdje se govori najstariji živi evropski jezik
Poznati grad-država Sparta možda je izgubio rat prije skoro 2.400 godina, ali danas oko 2.000 ljudi tvrdoglavo govori jezikom tih drevnih ratnika, i njihova namjera je da tako i ostane.

Dok ulazite u planinsko selo Pera Melana na grčkom južnom poluostrvu Peloponez, obavezno morate čuti buku skutera i malih motora koji se spuštaju uskim uličicama, kao i cvrkut ptica koje veselo kradu zrelo voće sa drveća.
Međutim, ako se približite samom naselju, ili priđete bliže najvećem kafiću u selu, čućete prilično neobičan zvuk. Radi se o razdraganim mještanima koji se u razgovoru služe jezikom starim više od 3000 godina. Ovaj jezik se zove Tsakonika.
Pera Melana je jedino kontinuirano nasleđe drevnih Spartanaca i ovdje svi govore autentičnim “spartanskim” jezikom, inače to je jedan od najstarijih živih jezika u Evropi.
Danas se samo 2.000 od 10.000 stanovnika, prvenstveno starijih, aktivno služi ovim jezikom, i on je ograničen na 13 gradova, sela i zaseoka smještenih oko sela Pera Melana.
Iako je grčki službeni jezik u regiji, ovdje se Tsakonika često upotrebljava kod kuće i sasvim ležerno u javnosti, piše TUmagazin. Ipak, njegova budućnost je neizvjesna.
Tsakonika nije važna samo za identitet i kulturu Tsakoniana, ona je jedino kontinuirano nasleđe drevnih Spartanaca. To je ujedno i najstariji živi jezik u Grčkoj, i mještani su zabrinuti da ukoliko izgube jezik, mogu izgubiti i identitet.
Historijski gledano, Tsakonika je bio samo usmeni jezik, po strogom spartanskom jednostavnom načinu života, Spartanci su se služili jezikom samo iz nužde i nisu ništa zapisivali.
Procjenjije se da on ima ograničen rječnik na 8.000 do 10.000 riječi koje se mogu upotrijebiti, pa zbog toga i ne postoji njihova književnost.
(Global CIR/Agencije)