-
ODLUKA NOGOMETNOG SAVEZA: Ivaylo Bogdanov Petev novi selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine - 2 horas ago
-
ODLUKA CIK-a: Zbog izbornih malverzacija poništeni izbori u Srebrenici i Doboju! - 2 horas ago
-
PROBLEMI UNUTAR DEMOKRATSKE PARTIJE USA?! Očita razlika između ‘salonske ljevice’ i glasačke baze! - ago
-
ZA BAJDENA KAŽU DA JE ‘LJUBAZNI ANĐEO’: Kineski zvaničnici i mediji u optimističnom tonu o budućim odnosima sa SAD-om nakon Bajdenove inauguracije! - ago
-
(VIDEO) TRAMPA NA FLORIDI DOČEKALE ODUŠEVLJENE PRISTALICE: ‘Došli smo iz drugih saveznih država samo da mu kažemo koliko ga cijenimo, uradio je sjajan posao’ - ago
-
JOŠ UVIJEK SE NE ZNA UZROK UGINUĆA: Na obalu izvučeno tijelo jednog od najvećih kitova pronađenih na Mediteranu - ago
-
LIDERI EU NA SAMITU O PODJELI VAKCINA ZEMLJAMA ZAPADNOG BALKANA: Jedna od tema mogla bi da bude i uvođenje ‘covid pasoša’ - ago
-
Troje poginulih u padu vojnog helikoptera u New Yorku - ago
-
PROMJENA PRIORITETA?! Volkswagenov I.D. Buzz odgođen za 2023. godinu? - ago
-
Sve blagodati čaja od brusnica - ago
DEKLASIFICIRANI IZVJEŠTAJ OTKRIO DETALJE TRAMPOVE STRATEGIJE U AZIJI: Veliko širenje vojne, obavještajne i diplomatske potpore Indiji kao primarnoj regionalnoj protuteži Kini!
Trampova administracija deklasificirala je izvještaj koji sadrži njenu indo-pacifičku strategiju, uključujući “ubrzanje uspona Indije”, blokiranje nastojanja Kine da uspostavi “neliberalne sfere utjecaja” i zadržavanje “strateškog primata SAD-a“ u regionu, navode američki mediji.

Strategija izložena u izvještaju od deset stranica, napisanom početkom 2018. godine, vodila je američki pristup Kini, Indiji, Sjevernoj Koreji i drugim državama indo-pacifičke regije u posljednje tri godine. Njegovo objavljivanje baca svjetlo na geopolitičke i sigurnosne izazove koje će Bajdenova administracija uskoro naslijediti.
Šta sadrži strategija?
Kina je glavni zabrinjavajući državni akter naveden u dokumentu, a slijedi je Sjeverna Koreja. Strategija naglašava suprotstavljanje sve većem utjecaju Kine u inostranstvu tražeći strateško usklađivanje sa saveznicima i partnerima, podržavajući “liberalni ekonomski poredak” u regiji i radeći na “inokulaciji” SAD-a i njihovih partnera protiv kineskih obavještajnih aktivnosti.
Strategija također opisuje veliko širenje vojne, obavještajne i diplomatske potpore Indiji kao primarnoj regionalnoj protuteži Kini – pristup koji će vjerovatno podići obrve u Pekingu i Islamabadu.
“Deklasifikacija Okvira danas transparentno pokazuje strateške obaveze Amerike prema Indo-Pacifiku i našim saveznicima i partnerima u regiji“, napisao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Robert O’Brien u dopisu od 5. januara 2021. uključenom u strateški dokument.
Trampova administracija usko se pridržavala nekoliko svojih navedenih ciljeva u vezi s Kinom u posljednje tri godine.
To je uključivalo: izgradnju “međunarodnog konsenzusa da kineska industrijska politika i nelojalna trgovinska praksa štete globalnom trgovinskom sistemu”; širenje kapaciteta američke kontraobavještajne službe i snaga za provođenja zakona kako bi se suprotstavili kineskim obavještajnim aktivnostima u SAD-u i proširivanje razmjene obavještajnih podataka sa saveznicima, kako bi im pomogli da učine isto; razvoj strategija vojne i asimetrične borbe za pomoć Tajvanu u njegovom dugogodišnjem, napetom odnosu s Kinom; jačanje pregleda nacionalne sigurnosti kineskih investicija u osjetljive američke sektore; saradnja sa saveznicima i partnerima kako bi se pokušalo “spriječiti kinesko stjecanje vojnih i strateških sposobnosti”.
PROČITAJTE JOŠ:
Sa Trampovom administracijom Indija stavljena u istu stratešku regiju sa Kinom
Indija predstavlja važan kamen temeljac prikladno nazvane indo-pacifičke strategije. U dokumentu se navodi da bi pojačana američka pomoć i razmjena obavještajnih podataka trebali pomoći Indiji u ključnim područjima sukoba s Kinom, uključujući i granične sporove i vodna prava na Himalajima. Godine 2020. Indija i Kina imale su najsmrtonosniji vojni okršaj duž granice od 1967. godine.
Ali odnos SAD-a i Indije je složen. Tokom hladnog rata Indija je odbila da se smjesti u zapadni tabor, te se odlučila za pridruživanje pokretu nesvrstanih. U međuvremenu su se SAD često priklanjale i Pakistanu, indijskom historijskom suparniku u Južnoj Aziji i strateškom kineskom savezniku.
Trampova administracija uvela je novi službeni okvir za promatranje Kine i Indije kao dijela iste strateške regije, “Indo-Pacifika”, počevši od strategije nacionalne sigurnosti iz 2017. godine. Američko zapovjedništvo za Tihi okean preimenovano je u Indo-pacifičko zapovjedništvo 2018. godine, što je potez koji se široko gleda kao odgovor na uspon Kine.
Dragocjeno australijsko iskustvo sa Kinom
Australijsko iskustvo s Kinom snažno je utjecalo na izradu indo-pacifičke strategije za 2018. godinu. “Na mnogo načina bili su ispred krivulje u razumijevanju operacija utjecaja i uplitanja Kine u domaće sisteme,” rekao je jedan visoki američki zvaničnik. “Bili su pioniri i Australiji moramo dati puno priznanja.”
Zvaničnik je za pohvalu izdvojio bivšeg australijskog višeg obavještajnog savjetnika Johna Garnauta, a rekao je i da je izvještaj iz 2017. godine o operacijama kineskog utjecaja, naučnice sa Novog Zelanda Anne-Marie Brady, također utjecao na američku strategiju.
(Global CIR/Amel Jašarević)
PROČITAJTE JOŠ: