-
UZROK VELIKA OLUJA U MAROKU! Radioaktivna prašina iz Sahare stigla na jug Evrope - ago
-
NEMA NADE ZA OPOZICIJU! Novi udar Pekinga na Hongkong: Izborni komitet će predlagati sve kandidate za poslanike! - ago
-
NETANYAHU SE NADA POBJEDI NA OPĆIM IZBORIMA! Tvrdi da je ‘Izrael završio sa pandemijom’ - 34 minutos ago
-
OPSADNO STANJE U ZGRADI BIVŠE PREDSJEDNICE HRVATSKE: Sve je bilo puno specijalaca, stigli i snajperisti: Žena zaključana u stanu prijetila bombama! - 43 minutos ago
-
BORUT PAHOR U SARAJEVU: Slovenija će donirati Bosni i Hercegovini 4.800 doza vakcina - ago
-
Lajčak objasnio Kurtiju: Papir je već dogovoren, dogovorili su ga Vučić i Hoti, svi znaju o čemu se pregovara! - ago
-
Brazil hrani 10 posto svjetske populacije - ago
-
‘SVI SMO MI BRAĆA’: Papa Franjo u historijskoj posjeti Iraku - ago
-
MNOGE NAŠE REFORME BILE SU TIHE REVOLUCIJE! Erdogan najavio: Turska će dobiti sveobuhvatni, eksplicitni, demokratski i liberalni ustav! - ago
-
USA: Policija Capitola zahtijeva da nacionalna garda ostane još 60 dana - ago
ZAŠTO BI ATATURK REKAO ‘NE’? Počelo glasanje o novom turskom ustavu za Turke u dijaspori!

U ponedjeljak 27. marta za mnoge Turke u Njemačkoj počelo je glasanje na referendumu o budućem uređenju Republike Turske. Referendumom turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan (63) želi uvesti predsjednički sistem i skoro pa neograničenu vlast u svojoj zemlji.
BILD nastoji objasniti njemačkim i turskim čitaoci koju bi opciju osnivač Republike Turske Mustafa Kemal Ataturk odabrao na predstojećem referendumu.
Zašto bi Ataturk rekao NE?
Burak Copur, turski ekspert sa Univerziteta u Essenu kaže:” Ataturk bi izabrao opciju NE na referendumu jer je on bio autoritaran, ali ne i totalitaran lider.” Ataturk je prvi pokrenuo demokratske reforme, a jedna od najbitnijih je odvajanje države od religije, a upravo Erdogan želi da Ataturkove reforme uništi i vrati tursko društvo na stanje prije demokratskih reformi.
Zastupnik Zelenih u parlamentu Özcan Mutlu kaže: “Ako reforma ustava ne bude izglasana na referendumu desit će se isto ono što se desilo nakon izbora 2015. godine, AKP će svim sredstvima, uključujući represalije i širenje straha u društvu nastojati da uvede predsjednički sistem, raspisati nove izbore kako bi se obezbijedila nadmoćna većina u parlamentu i tim putem omogućila ustavna reforma!”
Neviđene ovlasti za Erdogana
Neke od najvažnijih novina koje će referendum donijeti u politički sistem Turske:
► predsjednik Erdogan preuzima punu kontrolu vlasti (sa konsultantima umjesto ministara), donosi zakone koje parlament prihvata ili odbacuje većinom glasova.
► Erdogan može raspustiti parlament u bilo koje vrijeme (što dovodi do novih izbora).
► Erdogan imenuje sudije, rektore univerziteta i visoke zvaničnike. Moć vojske je potisnuta.
Najveća kontroverza veže se uz činjenicu da po novom potencijalnom turskom ustavu predsjednik može u isto vrijeme biti i ‘partijski ekspert’ koji određuje ko može ući u Parlament, a ko ne, piše njemački Bild.
(Global CIR/Priredio: Asim M.)