-
Njemačka produžava misiju u Afganistanu do kraja januara 2022. - ago
-
IZRAEL ŽELI SPRIJEČITI ISTRAGU O RATNIM ZLOČINIMA?! Netanyahu zatražio od Bajdena da zadrži Trampove sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) - como 1 hora ago
-
REPUBLIKANSKI ODBOR TVRDI: Bajdenov kandidat za čelnika CIA-e ima historiju veza sa komunističkom Kinom! - 2 horas ago
-
ISPORUKA IZ PARAGVAJA! U Njemačkoj i Belgiji zaplijenjeno više od 23 tone kokaina - 3 horas ago
-
NEPRIJAVLJENO SKLADIŠTE U IRANU: IAEA zabrinuta zbog moguće prisutnosti nuklearnog materijala - 3 horas ago
-
Novi potres kod Petrinje u Hrvatskoj, magnituda 4.0 po Richteru! - ago
-
FOTO: Polarna hladnoća u USA zaledila i slapove Niagare - ago
-
U neredima u zatvorima u Ekvadoru najmanje 50 mrtvih - ago
-
(FOTO/VIDEO) Mercedes-Benz C klasa: Novi model donosi napredne tehnologije i četverocilindrične motore! - ago
-
ORGANIZOVAO REFERENDUM O NEZAVISNOSTI KATALONIJE! Europskim zastupnicima predloženo skidanje imuniteta Puigdemontu - ago
SALAR DE UYUNI: Najveća slana površina na svijetu nalazi se u Boliviji
Salar de Uyuni je najveća slana površina na svijetu i nalazi se u Boliviji. Formirana je kada je presušilo predhistorijsko jezero. Slani kristali se prostiru po čitavoj njegovoj površini, površina mu je viša od 10.000 kvadratnih kilometara, a pogodno je tlo za razmnožavanje flamingosa.
Radi se o izrazito ravnoj površini, koja u visini varira za manje od metra. Heksagonalni slani kristali prostiru se po čitavoj površini, dokle vam pogled seže, što je predivan prizor za mnogobrojne turiste i velika atrakcija.
Iako je Salar de Uyuni najveće “slano mjesto” na svijetu najveći svjetski rudnik soli nalazi se u Goderichu u Kanadi. Dubine je 549 metara, prostire se na sedam kilometara površine i proizvodi više od 7 miliona tona soli godišnje.
Mrtvo more tek je na petom mjestu po slanoći. Smješteno na granici Jordana, Izraela i Palestine, Mrtvo more je ustvari jezero, ali slana voda zbunjuje, pa je tako došao i naziv more. Duboko je 330 metara, a posljednjih godina njegova površina se smanjuje.
(Global CIR/Agencije)