-
UPRKOS SIGURNOSNIM IZAZOVIMA I PANDEMIJI: Papa Franjo će sljedeće sedmice posjetiti Irak! - ago
-
Viktor Orban primio kinesku vakcinu - ago
-
Bakir Izetbegović čestitao Dan nezavisnosti BiH: ‘Vjeru u ideju Bosne i Hercegovine nisu poljuljali ni najteži izazovi koji su uslijedili nakon 1. marta 1992. godine’ - hace 41 minuto ago
-
Čovjek koji je izmislio čips: Gost mu je dva puta vraćao pomfrit, pa je krompir izrezao tako tanko da ga je bilo nemoguće jesti viljuškom! - 2 horas ago
-
DRUGAČIJI OD SVIH OSTALIH NAMIRNICA! Kako nauka objašnjava neograničeni rok trajanja meda? - 4 horas ago
-
VIDEO: Četiri godišnja doba na bajkovitom ostrvu Kotisari! - 4 horas ago
-
Izetbegović danas preuzima funkciju predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH - ago
-
Mijanmar: Vojna hunta smijenila ambasadora u UN-u - ago
-
Preminuo gradonačelnik Zagreba Milan Bandić - ago
-
DOISTA SMO PREOKRENULI ‘STATUS QUO’! Pompeo: ‘Ponosan sam na našu borbu i na naša postignuća’ - ago
MMF IMA NOVE UVJETE ZA BiH: Akcize, BH Telecom, Agencija za bankarstvo…
Hoće li i kada Upravni odbor (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ponovo slati u proceduru Vijeću ministara BiH set zakona o akcizama, čije je usvajanje ključno za ispunjenje zahtjeva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za isplatu druge tranše kredita u iznosu od 155 miliona KM, još je nepoznato.
Nema inicijative
Iako je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara, prije 15 dana najavljivao da će se to ponovo desiti, bez obzira na dva neuspjela pokušaja da Parlament BiH usvoji zakon, u UO UIOBiH o tome na posljednjoj sjednici, održanoj krajem maja, uopće nisu ni razgovarali niti postoji inicijativa za slanje zakona u novu proceduru.
S druge strane, bh. vlastima vrijeme itekako curi. To je jučer za naš list potvrdio i Francisko Parodi (Francisco), rezidentni predstavnik MMF-a u BiH. On poručuje da MMF ostaje pri svojim uvjetima – reformama koje moraju biti ispunjene da druga tranša bude operativna. Na to su se obavezali i bh. političari u Pismu namjere.

– Iste četiri mjere i dalje ostaju za zaključivanje prvog pregleda po EFF-u (proširenom aranžmanu, op. a.). Te mjere su i povećanje akciza u svrhu povećanja investicija u infrastrukturu, usvajanje zakona o osiguranju depozita u bankama u BiH u svrhu završetka reforme zakona u bankarskom sektoru – rekao nam je Parodi.
Osim akciza i depozita, uvjet su, kako tvrdi Parodi, i “početak temeljite procjene vrijednosti (due diligence) za preduzeća „BH Telecom“ i HT Mostar i završetak procesa usvajanja izmjena i dopuna Zakona o Agenciji za bankarstvo FBiH“.
Stalni kontakti
Parodi nam jučer nije mogao reći do kada je rok za usvajanje ovih mjera, ali je istakao da je u stalnim kontaktima s predstavnicima bh. vlasti.
– S obzirom na kašnjenja u provedbi mjera koje su dogovorene za prvi pregled, neophodni su daljnji razgovori između MMF-a i vlasti o politikama kako bi bilo utvrđeno hoće li zaključenje ovog pregleda iziskivati dodatne mjere – rekao je Parodi.
Bliže se dvije godine od odobrenja aranžmana
Izvršni odbor MMF-a u septembru 2016. godine odobrio je trogodišnji prošireni aranžman sa BiH. To znači da je Izvršni odbor MMF-a preuzeo trogodišnju obavezu u pogledu aranžmana sa BiH prema okvirima ovog programa. Ali, zbog neispunjavanja obaveza iz sporazuma, sada je upitno šta će biti s drugom tranšom kredita. U septembru se navršavaju dvije godine od odobrenja aranžmana.
(Global CIR/Avaz)