-
Na Ahiret preselila Jašarević Zemka - 2 días ago
-
(FOTO) Najljepši svjetski restorani: Očaravajući vidici, romantična atmosfera i jedinstvena lokacija! - April 9, 2021
-
NAUKA POTVRDILA: Tamna čokolada i zeleni čaj za savršenu koncentraciju - April 9, 2021
-
DOK USA NAJAVLJUJU ULAZAK SVOJIH BRODOVA U CRNO MORE! Putin zatražio od Erdogana da sačuva postojeći ugovor za prolazak ruskih ratnih brodova kroz turske moreuze na Crnom moru! - April 9, 2021
-
HODŽA BI DA SE PROVUČE KROZ KONOPAC?! Za reisa Kavazovića do jučer su bili ‘vlasi’, a sada ‘zrače ahiretom’ - April 9, 2021
-
(VIDEO) PRVA ERUPCIJA NAKON 42 GODINE! Eruptirao vulkan na Karibima, stub dima visok 10 kilometara! - April 9, 2021
-
VAKCINACIJA JE ‘KOLEKTIVNI RATNI NAPOR’! Emmanuel Macron posjetio tvornicu ‘Trampove vakcine’: ‘USA su pobijedile kada je riječ o vakcinama protiv COVIDA-19’ - April 9, 2021
-
ČLAN GRČKE KRALJEVSKE PORODICE, ROĐEN NA KRFU, A KRALJICA VIKTORIJA BILA MU JE ČUKUNBAKA! Umro Princ Filip, suprug britanske kraljice Elizabete Druge! - April 9, 2021
-
ZAHVALJUJUĆI VAKCINACIJI U ITALIJI U PRVA DVA MJESECA IZBJEGNUTO NAJMANJE 4.000 SMRTNIH SLUČAJEVA! Da se sa masovnom vakcinacijom krenulo ranije, izbjeglo bi se najmanje 12 hiljada žrtava! - April 9, 2021
-
VLADA FBiH PRONAŠLA ALTERNATIVNE DOBAVLJAČE! U BiH stigle prve količine kisika iz Turske! - April 9, 2021
ŠAROVIĆ PISAO EVROPSKOJ KOMISIJI: U ponedeljak pojašnjenje u vezi s hrvatskim taksama
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović uputio je pismo Evropskoj komisiji povodom stupanja na snagu Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj, kojim je propisano uvođenje inspekcijskog nadzora i kontrole većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja, nego do sada, i utvrđeno 22 puta veće plaćanje naknade za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima prilikom uvoza iz trećih zemalja.
Pismo je upućeno generalnom direktoru Direkcije Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Christianu Danielssonu:
“Poštovani gospodine Danielsson,
Republika Hrvatska donijela je novi Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima kojim je propisano uvođenje inspekcijskog nadzora i kontrole značajno većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego što je to bilo do sada. Prema odredbama ovog Pravilnika, fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede će kontrolisati i voće i povrće koje se uvozi iz trećih zemalja na tržišne standarde, a koje podliježe samo opštem tržišnom standardu.
Novim Pravilnikom uvodi se i značajno povećanje naknade za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima prilikom uvoza iz trećih zemalja koja sad iznosi 2.000 kuna (270 eura) za svaki obavljen inspekcijski nadzor ili kontrolu i svaku pojedinu vrstu voća i povrća. Naknada koju su plaćali uvoznici iz trećih zemalja uključujući i BiH prilikom pregleda inspekcije u Hrvatskoj prije donošenja novog Pravilnika iznosila je 90 kuna (12 eura) i nije predstavljala veliko opterećenje za naše izvoznike. Međutim, ovako enormno visoka naknada koja je propisana u novom Pravilniku predstavlja opterećenje koje će značajno umanjiti konkurentnost naših izvoznika i dovesti u pitanje izvoz velikog broja kultura voća i povrća na hrvatsko tržište. Ovo dodatno otežava činjenica što se pregled plaća po vrsti voća i povrća, tako da pošiljka koja sadrži više vrsta ima obavezu plaćanja po 270 eura za svaku vrstu voća.
Iz svega prethodno navedenog, smatramo daje uvođenjem neopravdano visoke naknade za pregled voća i povrća iz trećih zemalja, Republika Hrvatska uvela jednu vrstu necarinskih barijera u trgovini ovim proizvodima prema trećim zemljama. Takođe, ovim Pravilnikom Hrvatska je jasno stavila u neravnopravan položaj proizvođače voća i povrća iz Bosne i Hercegovine, kao i sam proizvod iz BiH u odnosu na proizvođače i proizvod u Hrvatskoj, čime krši međunarodne trgovinske obaveze, pošto se uvoz diskriminiše.
Napominjemo i da se Republika Hrvatska kao članica Evropske unije obavezala na poštivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, i stupanjem na snagu ovog Sporazuma Zajednica i zemlje potpisnice su se obavezale da će ukinuti izvozne carine i takse jednakog učinka u međusobnoj trgovini kao i da će biti ukinuti sva količinska ograničenja izvoza i mjere jednakog učinka.
S obzirom da se očigledno radi o uvođenju necarinskih barijera od strane hrvatskih nadležnih institucija, kao i o različitom tretiranju uvoznog i domaćeg proizvođača i proizvoda, tražimo da se preduzmu mjere i radnje koje će obezbjediti hitno stavljanje van snage gore pomenutog spornog Pravilnika.
Stojimo na raspolaganju za dalje informacije i konsultacije po eventualnom zahtjevu Evropske komisije”, kaže se u pismu koje je uputio ministar Šarović, saopćeno je iz njegovog kabineta.
U ponedeljak pojašnjenje u vezi s hrvatskim taksama
Evropska komisija kaže da trenutno razmatra situaciju nastalu podizanjem hrvatskih taksi na uvoz voća i povrća iz trećih zemalja, uključujući BiH i Srbiju, te najavljuje da će o tome u ponedjeljak nešto više znati. Na pitanje Tanjuga kakav je stav EU povodom jednostranog povećanja fitosanitarnih taksi na uvoz voća i povrća u Hrvatsku, iz Brisela pozivaju “sve strane da se pridržavaju preuzetih obaveza”.
“EU podržava razvoj trgovine i ekonomsku integraciju. U kontaktu smo sa vlastima svih zemlja uključenih u ovaj slučaj i trenutno procjenjujemo situaciju“, poručio je portparol Evropske komisije u izjavi za Tanjug. Izvori Tanjuga u Evropskoj komisiji navode da su kontakti eksperata iz EU i regiona nadležnih za trgovinu, ali i za primjenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju “već u toku” i da se u ponedjeljak očekuje zajednička konferencija na kojoj bi trebalo da dođe do pojašnjenja situacije.
U Briselu naglašavaju da očekuju da čuju “zvaničan stav” Zagreba povodom novonastale situacije sa uvozom voća i povrća iz tzv. ” trećih zemalja”, među kojima je i Srbija i BiH. Odlukom Hrvatske takse za fitosanitarni nadzor voća i povrća iz uvoza su podignute za 22 puta u odnosu na dosadašnje što je izazvalo revolt u zemljama u okruženju.
Vlada Srbije je, također, tim povodom uputila i zvanično pismo Evropskoj komisiji tražeći objašnjenje ovakvog postupka zemlje članice EU i potpisnice Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
(Global CIR/Agencije)