-
Na Ahiret preselila Jašarević Zemka - April 11, 2021
-
(FOTO) Najljepši svjetski restorani: Očaravajući vidici, romantična atmosfera i jedinstvena lokacija! - April 9, 2021
-
NAUKA POTVRDILA: Tamna čokolada i zeleni čaj za savršenu koncentraciju - April 9, 2021
-
DOK USA NAJAVLJUJU ULAZAK SVOJIH BRODOVA U CRNO MORE! Putin zatražio od Erdogana da sačuva postojeći ugovor za prolazak ruskih ratnih brodova kroz turske moreuze na Crnom moru! - April 9, 2021
-
HODŽA BI DA SE PROVUČE KROZ KONOPAC?! Za reisa Kavazovića do jučer su bili ‘vlasi’, a sada ‘zrače ahiretom’ - April 9, 2021
-
(VIDEO) PRVA ERUPCIJA NAKON 42 GODINE! Eruptirao vulkan na Karibima, stub dima visok 10 kilometara! - April 9, 2021
-
VAKCINACIJA JE ‘KOLEKTIVNI RATNI NAPOR’! Emmanuel Macron posjetio tvornicu ‘Trampove vakcine’: ‘USA su pobijedile kada je riječ o vakcinama protiv COVIDA-19’ - April 9, 2021
-
ČLAN GRČKE KRALJEVSKE PORODICE, ROĐEN NA KRFU, A KRALJICA VIKTORIJA BILA MU JE ČUKUNBAKA! Umro Princ Filip, suprug britanske kraljice Elizabete Druge! - April 9, 2021
-
ZAHVALJUJUĆI VAKCINACIJI U ITALIJI U PRVA DVA MJESECA IZBJEGNUTO NAJMANJE 4.000 SMRTNIH SLUČAJEVA! Da se sa masovnom vakcinacijom krenulo ranije, izbjeglo bi se najmanje 12 hiljada žrtava! - April 9, 2021
-
VLADA FBiH PRONAŠLA ALTERNATIVNE DOBAVLJAČE! U BiH stigle prve količine kisika iz Turske! - April 9, 2021
ŠTA SRBIJI DONOSI OTVARANJE POGLAVLJA 30? Morat će raskinuti ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom i Turskom, ali postaje dio tržišta EU
Otvaranjem poglavlja 30 u pregovorima sa EU Srbija se praktično obavezala da će raskinuti sve sporazume o slobodnoj trgovini koje je sklopila sa četiri države, među kojima je i Rusija. Međutim, to bi mogla kompenzirati ulaskom na jedinstveno i najbogatije tržište na svijetu.
Kako se Srbija primiče vratima Brisela, pred nju se postavljaju sve kompleksniji zahtjevi. Osim uvođenja sankcija Rusiji, koje iako se o njima govori još nisu na dnevnom redu, zvanični Beograd će prije pristupanja EU morati da stavi van snage sve potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Takvi sporazumi sklopljeni su Kazahstanom, Turskom i Belorusijom, ali će najveći problem biti onaj koji je potpisan sa Ruskom Federacijom, jer je obim trgovine sa tom državom u poređenju sa preostale tri i najveći. I ne samo to. Ukidanje tog sporazuma moglo bi da ostavi i političke posljedice po odnose dvije države.
Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da je taj uslov EU veoma težak i ozbiljan za Srbiju, naročito što iz Rusije uvozimo gas.
– To nam je veoma važan izvor snadbijevanja. Što se tiče ostalih država, tu ne bi trebalo da osetimo neke posljedice. EU ima svoju politiku i ovaj uslov ne važi samo za Srbiju. Isti slučaj je bio i sa ostalim državama koje su u međuvremenu postale članice. Naš strateški cilj je da postanemo dio Unije i moramo to da prihvatimo – navodi Madžar.
Sporazum sa Rusima Srbija inače često koristi kao adut za privlačenje stranih investicija, s obzirom da slobodnu trgovinu sa Ruskom Federacijom, osim bivših sovjetskih republika, nema više nijedna zemlja na svijetu. Ipak, u Vladi kažu da će uprkos njegovom ukidanju Srbija ulaskom u EU biti na dobitku.
– Kada uđemo u Uniju, oni se brišu, a važe oni koje je sklopio Brisel. Na primjer, sa Južnom Korejom, a vode se pregovori da takav sporazum bude potpisan sa SAD-om. Benefiti koje ćemo ostvariti ulaskom u EU su daleko veći od ovih koje imamo sa sporazumima koje smo potpisali sa pomenute četiri države. Do našeg punopravnog članstva, srpski privrednici će iskoristiti vrijeme za stvaranje trajnih veza i odnosa – objašnjava za srbijanski ministar Rasim Ljajić.
Sena Marić iz Centra za evropske politike navodi da je poglavlje 30 od velikog značaja za srpsku privredu.
– Srbija će postati dio jedinstvene carinske unije i zajedničkog tržišta EU, najveće globalne trgovinske sile danas. Usklađivanjem sa pravnim tekovinama u ovoj oblasti i pristupanjem EU, Srbija će unaprijediti svoju pregovaračku poziciju na globalnim tržištima i bit će zaštićena od nelojalne konkurencije – navela je Marićeva i dodala da će koristi biti višestruke i za obične građane.
– Direktno će se odraziti na povećanje ekonomske moći zemlje i životni standard građana, poboljšat će se institucionalna sigurnost i smanjiti rizik zemlje za investitore. To će na duži rok dovesti do povećanja konkurentnosti srpskih kompanija i omogućiti privlačenje investicija – rekla je Marićeva.
(Global CIR/Agencije)