ODIGRANA ČETIRI SUSRETA NA SP-u: Francuska i Danska podijelile bodove, Argentina savladala Nigeriju i osigurala osminu finala

Fudbalske reprezentacije Francuske i Danske izborile su plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva u Rusiji. Savladavši Nigeriju rezultatom 2:1  Argentina je osigurala osminu finala, dok je Hrvatska pobjedom nad Islandom identičnim rezultatom upisala nova tri boda i ovjerila prvo mjesto u grupi ‘D’.

Francuska i Danska bile su u najboljoj poziciji i uoči posljednjeg kola, a prve dvije pozicije su potvrdile u međusobnom duelu odigravši 0:0. To je ujedno bio i prvi meč na Mundijalu koji je završen bez golova.

Istina, Trikolori su vizu za osminu finala čekirali i uoči posljednjih 90 minuta, dok su se Danci sa Australijom “borili” za prolaz dalje.

A upravo je Australija porazom od Perua otklonila sve dileme oko raspleta u grupi C. Poraženi su od Perua sa 0:2 i tako duel evropskih sila učinili dodatno nezanimljivim.

Peru je poveo u 18. minuti golom Andrea Carrilla, a prednost je udvostručio Paolo Guerrero na otvaranju drugog poluvremena.

“Ludi” rasplet u “grupi smrti”

Onoga dana kada je obavljen žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo u Rusiji svi su Grupu D okarakterisali kao “grupu smrti”.

A da stručnjaci nisu pogriješili potvrdilo se u Rusiji. Hrvatska je osvojila prvo mjesto, dok je drugi putnik u osminu finala odlučen u samom finišu meča.

Vatreni su ostvarili tri pobjede i sa maksimalnih devet bodova uz samo jedan primljen gol osvojili su prvo mjesto i prolaz u osminu finala. Izabranici Zlatka Dalića večeras su savladali Island sa 2:1 bukvalno sa drugim sastavom.

Strijelci za Hrvatsku bili su Badelj (53) i Perišić (90), dok je za Island pogodio Sigurdsson (76) sa bijele tačke.

Hrvatska će u osmini finala igrati protiv Danske.

Mnogo uzbudljivije je bilo u drugom meču. Argentini je igrala samo pobjeda protiv Nigerija. Gaučosi su poveli golom Messija u 14. minuti, ali je Moses sa bijele tačke izjednačio u 50. minuti.

Rezultat se nije mijenjao do 86. minuti kada je za Argentinu pogodio Rojo. Ovom pobjedom Messi i društvo su se provukli u osminu finala gdje će igrati protiv Francuske.