-
Besana noć u palači, kraljica sazvala hitne sastanke: ‘Bacili su atomsku bombu na nas!‘ - como 1 hora ago
-
Njemački mediji pišu o pozadini hapšenja Velje Nevolje: ‘Ima li ministar Stefanović fasciklu protiv Vučića?‘ - como 1 hora ago
-
DA SILVI VRAĆENA POLITIČKA PRAVA: Poništene presude protiv bivšeg brazilskog predsjednika! - 2 horas ago
-
GRADIT ĆE DVA NOVA NUKLEARNA REAKTORA: Češka agencija izdala dozvolu za proširenje postojeće nuklearne elektrane! - ago
-
VEĆ DJELUJE ‘PJEŠČANA MAFIJA’! Naučnici upozoravaju: Pijesak bi uskoro mogao postati deficitaran resurs zbog velike potražnje! - ago
-
12 SAVEZNIH DRŽAVA TUŽILO BAJDENA: ‘Njegova izvršna uredba o klimatskim promjenama uništit će radna mjesta, ugušiti proizvodnju energije, okončati američku energetsku nezavisnost, suzbiti poljoprivredu, usporiti inovacije i osiromašiti radničke porodice’ - ago
-
U PODZEMNOM POSTROJENJU! Promatrač UN-a: Iran je počeo obogaćivati uranij trećom serijom naprednih centrifuga! - ago
-
Objavljen popis izvođača na ovogodišnjoj dodjeli nagrada Grammy - ago
-
FOTO: Stiže novi Land Rover Defender - ago
-
DO KRAJA GODINE 10 MILIONA DOZA! Italija pokreće proizvodnju ruske vakcine “Sputnjik V” - ago
VIDEO: Novi 3D štampač objekte pravi za nekoliko sekundi
Kada se govori o 3D štampi obično se misli na štampanje objekata sloj po sloj, ali su švajcarski eksperti razvili novu tehniku koja omogućava kreiranje cijelih objekata, i to za svega nekoliko sekundi.

Nova metoda zasniva se na principu tomografije – metode koja se temelji na matematičkoj proceduri obrade snimaka ili tomografskoj rekonstrukciji snimaka uz primjenu savremenih računara i programskih paketa.
Da bi se objekat odštampao neophodno je da se foto-osjetljiva smola osvijetli iz više uglova, te da se predmet u njoj formira kao cjelina, a ne dio po dio, kao što je to bio slučaj kod ranijih metoda, prenosi “PC Press“.
Nova tehnologija bi mogla da se primjenjuje u različitim oblastima, a najprije u medicini, gdje bi se tkiva, organi, slušna pomagala, i drugi elementi, štampali kao cjeline, a proces bi se obavljao u sterilizovanim kontejnerima, i ne bi bilo potrebe da se delovi premještaju na druge lokacije.
Tako bi se mogućnost kontaminacije svela na minimum.
Novi sistem trenutno može da štampa samo objekte koji u prečniku mjere do dva centimetra, a očekuje se da se u budućnosti ta cifra popne do 15 centimetara.
(Global CIR/Agencije)