-
U USK-u sutra dan žalosti zbog pogibije tri mladića iz Cazina - 3 horas ago
-
MOSKOVSKA POLICIJA PRIVELA BRATA ALEKSEJA NAVALJNOG: “Puno ‘teškaša’ u maskama. Počeli su razbijati vrata” - ago
-
Španija: Desetine manjih zemljotresa potreslo Granadu - ago
-
REKORDNA ZAPLJENA NA KARIBIMA! Francuska mornarica pronašla 4,2 tone kokaina i uhapsila osam mornara! - ago
-
NAKON PET GODINA PAUZE! Razgovori između Grčke i Turske obavljeni u pozitivnoj atmosferi - ago
-
VIDEO: Kako se pravi električni Mercedes EQA! - ago
-
NOVI RASKOLI U DEMOKRATSKOJ PARTIJI ZBOG POTEZA BAJDENOVE ADMINISTRACIJE! Republikanci već targetiraju ranjive demokrate u Teksasu i Pensilvaniji po pitanju Pariškog klimatskog ugovora koji ukida stotine hiljada poslova u USA! - 1 día ago
-
Eruptirao vulkan u Indoneziji, ‘potoci’ lave teku putevima! - 1 día ago
-
DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: Prije 76 godina oslobođen je zloglasni nacistički koncentracioni logor Auschwitz - 1 día ago
-
‘VIRUS NEJEDNAKOSTI’ POVEĆAVA JAZ: Najsiromašnijima će trebati više od desetljeća da se oporave od ekonomskih posljedica pandemije! - 1 día ago
PAKT O MIGRACIJI: Europska komisija predlaže novi fleksibilniji mehanizam solidarnosti za upravljanje migracijama
Europska komisija u srijedu je predložila novi Pakt o migraciji i azilu koji predviđa novi fleksibilniji mehanizam solidarnosti među članicama i koji omogućava onim članicama koje ne žele primati azilante da daju svoj doprinos tako što će preuzeti obvezu vraćanja nelegalnih migranata.

Novi mehanizam solidarnosti treba uvesti pravedniji pristup sustavu azila, koji će održavati različite izazove zbog različitog zemljopisnog položaja i osigurati da svi pridonose kroz solidarnost tako da teret prihvata nereguliranih dolazaka ne snosi samo jedna zemlja članica nego EU u cjelini, navodi Komisija.
Europska unija već godinama pokušava promijeniti svoju politiku azila nakon velikog priljeva migranata 2015. i 2016. godine.
Raniji prijedlog Komisije za reformu Dublinske uredbe iz svibnja 2016. nije prošao zbog protivljenja dijela zemalja članica obvezujućim kvotama za raspodjelu izbjeglica.
Komisija je tada predložila uvođenje automatskog mehanizma raspodjele tražitelja azila po zemljama članicama u slučajevima kada u vanjskim članicama naglo poraste broj izbjeglica.
Tim se prijedlogom željelo olakšati teret s kojima se suočavaju južne članice EU-a Italija i Grčka u koje izbjeglice prvo ulaze. Prijedlog je naišao na žestok otpor u nekim članicama, posebice u Poljskoj, Mađarskoj i Slovačkoj.
Po novom prijedlogu, zemlje članice koje ne žele primati azilante, moći će snositi dio tereta tako što će na sebe preuzeti vraćanje nelegalnih migranata u zemlje iz kojih su došli.
(Global CIR/Agencije)