-
PRIORITET UBRZANJE VAKCINACIJE: EU lideri u četvrtak o nabavci vakcina za Zapadni Balkan - ago
-
Japanski premijer najavio održavanje Olimpijskih igara uz covid mjere - ago
-
PUTNICI MU DAVALI HRANU, IMAO LAŽNU ISKAZNICU AERODROMA! Tri mjeseca živio na aerodromu zbog straha od zaraze koronom - 33 minutos ago
-
MIR KROZ SNAGU! Pence ponosan: ‘Mi smo prva administracija u posljednjih nekoliko desetljeća koja nije Ameriku uvukla u novi rat’ - 3 horas ago
-
Ambasadori SAD-a i Velike Britanije uputili zajedničku poruku: ‘2021. – godina za akciju’ - 4 horas ago
-
PROSVJETNI RADNICI, VOJNICI, POLICAJCI, NOVINARI… U Srbiji počinje masovna vakcinacija građana protiv koronavirusa - ago
-
KO JE PROFITIRAO OD PANDEMIJE?! Dok cijeli svijet zbog korone grca u recesiji, u Kini iz koje je virus krenuo ekonomija raste! - ago
-
RIZNICA ARHEOLOŠKOG BLAGA: 50 drevnih lijesova otkriveno u egipatskoj nekropoli Saqqara - ago
-
MUZIKA ZA PUTINOVE UŠI! Bajden će prvog dana u uredu ukinuti dozvolu za ‘Keystone XL’ naftovod - ago
-
FBI provjerava Nacionalnu gardu u Washingtonu zbog straha od napada iznutra - ago
Beograd: Otvorena izložba o pričama i sjećanjima o genocidu u Srebrenici
Izložba autorke Jelene Jaćimović “ArchiWar: Priče i sjećanja o genocidu u Srebrenici” otvorena je večeras u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a posjetioci do 4. oktobra mogu da pogledaju prikaze ličnih priča kroz autorkinu analizu iz arhiva sudskih dokumenata, video materijala, fotografija, kao i priče koje Memorijalni centar Srebrenica bilježi.

Izložba, nastala u saradnji sa Fondom za humanitarno pravo iz Srbije, vid je otpora protiv dominantne politike sećanja u Srbiji zasnovane na nacionalizmu i militarizmu koja se ogleda u negiranju ratnih zločina i genocida počinjenih od srpskih snaga, glorifikaciji osuđenih ratnih zločinaca i vojske, kao i instrumentalizaciji srpskih žrtava.
Izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo Ivana Žanić pozvala je okupljene na otvaranju da svi zajedno pogledaju izložbu, a pročitana su i imena stradalih u genocidu u Srebrenici.
“Ova imena nikada nije trebalo da budu pročitana, ova izložba nikada nije trebalo da nastane, genocid u Srebrenici nikada nije trebalo da se desi i da bude izvršen”, navela je ona.
Na otvaranju, pročitano je i pismo Amre Begić Fazlić, žene koja je preživjela genocid u Srebrenici i koja radi u Memorijalnom centru Potočari, čiji su otac i deda ubijeni u julu 1995. godine, a u kome je ona navela da je ovo “prvi put da iskreno žali što nije u Beogradu”.
Njena priča o snu u kome traži kosti svoga oca, o bebi Fatimi, najboljem drugu, komšijama, porodici, naviknutosti na smrt, ocu i Srebrenici je jedna od mnogih ličnih iskustava koja se moraju saslušati i nikad ne zaboraviti.
Cilj je prenijeti priče i iskustva žrtava, preživjelih i njihovih porodica kroz ilustracije koje se ne bave počiniocima i krivcima.
Na sajtu “archiwar.com” šira javnost ima priliku da pogleda radove, pročita priče o istim, ali i da doprinese širenju svijesti kroz bilo kakav vid stvaralaštva koji bi na sajtu nakon izložbe bio objavljivan. To važi najviše za umjetnike/ce i pojedince/pojedinke/grupe koji i sami/e žele da stvaraju nešto slično i da nastave tamo gdje je projekat ArchiWar započet.
Plan je da platforma raste u održiv medijum koja će na digitalni i interaktivni način predstavljati različite sadržaje vezane za oružane sukobe devedesetih godina i istovremeno pružiti prostor za djelovanje pojedincima i pojedinkama.
Izložba je nastala uz podršku Rekonstrukcije ženskog fonda kroz program Specijalni fokus.
(Global CIR/Agencije)