-
Ured italijanskog premijera: Conte u utorak podnosi ostavku! - 2 horas ago
-
2,5 MILIJARDI DOLARA! Grčka kupila 18 francuskih borbenih aviona Rafale - 2 horas ago
-
UPUTIO POZIV DODIKU! Izetbegović: Nisam neprijatelj srpskom narodu, ali jesam šovinističkoj i ksenofobnoj politici! - ago
-
NAKON NOVIH POZIVA NA NEZAVISNOST! Johnson ide u Škotsku da pozove građane da odbace separatizam! - ago
-
DOK SE PRIBLIŽAVA POČETAK ISTRAGE WHO-a! Kineski komunistički režim širi opasne teorije zavjere, potičući nepovjerenje u zapadne vakcine i sugerirajući da je virus možda razvijen u USA! - ago
-
DRUGI PETOGODIŠNJI MANDAT! Marcelo Rebelo de Sousa pobjednik predsjedničkih izbora u Portugalu! - ago
-
SPORNA OBLAST I NEDEFINISANA GRANICA: Novi sukob vojnika Indije i Kine, povrijeđenih ima na obje strane! - ago
-
Petrinja se i dalje trese, zabilježen potres 3,4 po Rihteru - ago
-
PUT U NEZAVISNOST?! Škotska premijerka najavljuje referendum ako pobijedi na izborima u maju! - 1 día ago
-
ILEGALNI PRIJEVOZ NAFTE! Iranski i panamski tankeri zaplijenjeni u Indoneziji! - 1 día ago
ZA VOŽNJU POTREBNI ČELIČNI ŽIVCI! Vojna cesta na kojoj ne smijete izgubiti koncentraciju
Cesta koja vodi u nebo ili među oblake popularni su nazivi za Transfagarasan u Rumuniji, na čijem asfaltu gume odlaze isprobati i oni žedni adrenalina. Prema mišljenju mnogih biciklista i motorista, ta je vijugava ljepotica jedna od najljepših u Europi, ako ne i u svijetu.

Usponi i nizbrdice, kao i uzbudljivi zavoji koji vode do krova Rumunjske na masiv Fagaras, prema vrhu Moldoveanu (2544 m) čine je jedinstvenom u svijetu.
27 vijadukta, 831 most, manji i veći, kao i 5 tunela čine putovanje još uzbudljivijim. 114 kilometra ceste počinje od Cartisoara do općine Curtea de Arges, a najviša tačka nalazi se na 2042 metra, gdje je jezero Balea.
Južnim Karpatima, koji se još nazivaju Transilvanijske Alpe i čine granicu povijesnih pokrajina Vlaške i Transilvanije, nekoć su putovali trgovci. Napredovali bi dugo i polako, kroz kanjone i problematičan teren, sve dok se ozloglašeni Nicolae Ceaușescu nije pobrinuo za izgradnju ceste koja bi omogućila brži prolazak vojske.
Za vožnju su potrebni čelični živci zbog brojnih zavoja, vjetra i magle. Tijekom jeseni i zime cesta je zatvorena kako bi se smanjila opasnost od nesreća. Hoće li cesta biti otvorena ili ne, to diktira vrijeme, a najčešće se promet pušta od kasnog juna do kraja augusta.
Od početka do kraja bez zaustavljanja potrebno je oko tri sata vožnje, no uz pauze putovanje može potrajati i cijeli dan.
Među znamenitostima koje vrijedi razgledati zasigurno su tornjevi manastira Curtea de Arges iz 16. stoljeća, jugoistočno od grada Sibiu, gdje su pokopani prvi rumunski kraljevi i kraljice. Zamak Poenari, jezero i brana Vidraru te jezero Balea također su vrijedni pozornosti.
(Global CIR/Agencije)