-
OSAM STEPENI PO RICHTERU! Treći jak zemljotres pogodio Novi Zeland, cunami prijeti i Havajima i Samoi - 22 minutos ago
-
KONSTRUKTIVAN NENAJAVLJENI SASTANAK?! Čović ponovio ranije stavove: ‘Napredak u integraciji mora se postići u prvih šest mjeseci 2021. godine’ - ago
-
U PONUDI VAKCINE ČETIRI PROIZVOĐAČA: Ujedinjeni Arapski Emirati bi uskoro mogli postati prva zemlja na svijetu koja je vakcinisala cijelu populaciju i postigla imunitet stada! - 4 horas ago
-
ZAŠTITNO LICE FRANCUSKOG NOVOG VALA! 90-godišnji Jean-Luc Godard objavio: “Još dva filma pa mirovina” - 4 horas ago
-
Izrael, Danska i Austrija zajedno će razvijati novu vakcinu protiv Covida-19 - ago
-
IZETBEGOVIĆ NAKON IZNENADNOG SASTANKA U ZGRADI DELEGACIJE EU U SARAJEVU: ‘Razgovarali smo o starim temama, dva ambasadora nam pokušavaju pomoći da se napravi bolja atmosfera’ - ago
-
Volkswagen pita javnost: Želite li ID.3 kabriolet? - ago
-
Devetero poginulih u padu turskog vojnog helikoptera - ago
-
ĐUKANOVIĆ TVRDI: Ono što je Srbija 90-ih radila BiH, Kosovu i Hrvatskoj sada radi Crnoj Gori, pokušavaju ono što im nije uspjelo tada! - ago
-
SLIČNU ODLUKU DONIJELA I FRANCUSKA! Njemačka odobrila vakcinu “AstraZeneca” za osobe starije od 65 godina - ago
NA BREŽULJCIMA PROVINCIJE BARI: Čudesni italijanski gradić nastao kao poreska prevara
Upitajte iskusne putnike i Italijane gdje otići na izlet na jugu Italije – sigurni smo da popis neće proći bez gradića na brdašcima provincije Bari.

Mjesto se zove Alberobello, a njegov zaštitni znak su tzv. trulli kućice. Jedan pogled na grad i mislićete da ste zašli u najromantičniju verziju ruralnog Mediterana iz 16. vijeka.

Razlog tome je njegova bajkovita arhitektura, tj. tradicionalna gradnja kuća od kamena sa krovovima u obliku stošca. Gradnja ovog tipa bila je prisutna i ranije (a i van Italije), no do bolje organizacije i ujedinjavanja došlo je prije 500 godina.

Postoje brojne verzije o tome zašto je podignut Alberobello, ali najpopularnija je ona koja dobro rezonira s ljudima i danas: priča koja kaže kako je naselje podignuto iz vjekovima stare potrebe čovjeka da izbjegne plaćanje poreza, prenosi punkufer.dnevnik.hr.

Naime, kada je Kraljevina Napulj poslala „svog čovjeka“ u prikupljanje poreza, lokalne vlasti su se dosjetile lukavštine: izgraditi feudalno naselje od vapnenačkog kamenja bez veziva, koje se lako može demontirati i ponovno podignuti kada poreznici odu.
S vremenom su dobili kraljevske povlastice što ih je oslobodilo feudalnih davanja, ali zadržali su stil gradnje: debeli krovovi i dobra izolacija činili su ove „apartmane“ ugodnim ljeti, a toplim zimi.

Možda se na prvu čini kao muzej davnih vremena na otvorenom i iznenađuje ideja da neko tu još živi, ali ovaj gradić ima čak 11.000 stanovnika. Štaviše, zapadnjački turisti pokazuju velik interes za kupovinom tih nekretnina koje bi preuredili u kuće za odmor.
Ovaj stil gradnje nije nepoznat u svijetu. Mnogi će se odmah prisjetiti istarskih kažuna, a slične građevine moguće je pronaći od Mediterana do Njemačke. Služili su uglavnom kao zaklon poljoprivrednicima ili kao spremište, iako se u nekima od njih i stanovalo.

Posebnost ovog italijanskog mjesta je ipak u tome što su na tako maloj površini perfektno očuvani brojni primjerci koji i danas vrve životom, zbog čega ga je godine 1996. UNESCO uvrstio na popis svjetske baštine u Evropi.
(Global CIR/Agencije)